Bartın sahillerinde kaçak balık avı denetimi

Bartın sahillerinde kaçak balık avı denetimi
Bartın sahillerinde kaçak balık avı denetimi
 BARTIN (AA) - Bartın'da sahillerde yapılan denetimlerde, çok sayıda olta takımı ve paraketeye el konulduğu bildirildi.Bartın Gıda Tarım ve...

 BARTIN (AA) - Bartın'da sahillerde yapılan denetimlerde, çok sayıda olta takımı ve paraketeye el konulduğu bildirildi.

Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, sahillerde İnkum Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleriyle ortak denetim yapıldığı belirtildi.

Kalkan balığı avcılığında kullanımı yasaklanan parakete ve uygun olamayan av araçlarına yönelik yapılan denetimlerde, yasak av malzemelerine rastlanıldığı ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kalkan balığı avcılığında kullanımı yasaklanan av araçlarıyla avcılığının yapılması, 45 santimetre olan boy yasağı limitine uyulmaması ve küçük boylarının avlanılması söz konusu balık türünün popülasyonunun geleceğini olumsuz olarak etkilemektedir. Dolayısıyla ticari veya amatör olarak avcılık yapanların bu hususta duyarlı olmaları ve ilgili tebliğlerle getirilen düzenlemelere uymaları, su ürünleri stoklarımızın korunması ve devamlılığının sağlanması bakımından önem arz etmektedir. İlimiz İnkumu jandarma ekipleriyle yapılan denetimlerde, çok sayıda sahiplenilmeyen parakete av aracı ve olta takımlarına el konularak imha edilmiş ve av araçlarına yakalanmış olan kalkan balığı yavruları yaşam ortamlarına salıverilmiştir."