Bartın'daki maden işçilerinin grevi

Bartın'daki maden işçilerinin grevi
Bartın'daki maden işçilerinin grevi
- Hema Endüstri AŞ'ye bağlı çalışan 500 işçinin, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlattığı grev sona erdi - GMİS Genel Başkan Yardımcısı Mutlu: "Sözleşmenin Yüksek Hakem Kuruluna havale edilmesi üzerine grev sona erdi. Buradan işçilerimizin lehine bir karar çıkması için mücadelemizi sürdüreceğiz"

BARTIN (AA) - Hema Endüstri AŞ'ye bağlı işletmelerde çalışan 500 işçinin, toplu sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle başlattığı grevin, konunun Yüksek Hakem Kuruluna taşınması üzerine sona erdiği bildirildi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, çift asgari ücret ve sosyal yardım konularında anlaşma sağlanamaması nedeniyle işçilerin 2 Eylül'de greve başladıklarını anımsattı.

Grevle ilgili dün Ankara 'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem başkanlığında, sendika ve işveren yetkililerinin de katıldığı toplantıda da bir uzlaşma sağlanamadığını aktaran Mutlu, "Bunun üzerine Sayın Bakanımız, bayramda işçilerin mağdur olmaması ve bayram ikramiyelerini almaları düşüncesiyle hareket etti. Sözleşmenin Yüksek Hakem Kuruluna havale edilmesi üzerine grev sona erdi. Buradan işçilerimizin lehine bir karar çıkması için mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Mutlu'nun yanı sıra GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ile Genel Sekreteri Hakkı Arslan'ın, Tarlaağzı köyü maden sahası girişinde görüştüğü işçiler, alınan kararın bildirilmesinin ardından işbaşı yaptı.