Engelli torunuyla yaşayan babaanneye devlet eli

Engelli torunuyla yaşayan babaanneye devlet eli
Engelli torunuyla yaşayan babaanneye devlet eli
- Doğuştan engelli torununa hem annelik hem babalık yapan babaanne, harabe haldeki evinin Valilikçe gerekli tadilat yapılarak yaşanılır hale getirilmesinin mutluluğunu yaşıyor - Babaanne Budak: - "Evimizin çatısının yenilenmesiyle her yağışta odalarımıza akan yağmur suyundan kurtulduk. Allah, devletimizden razı olsun"

BARTIN (AA) - SELİM BOSTANCI - Doğuştan engelli torununa hem annelik hem babalık yapan babaanne, harabe haldeki evinin tadilatları yapılarak yaşanılır hale getirilmesinin mutluluğunu yaşıyor.

Bartın'ın Dallıca köyünde yaşayan babaanne 61 yaşındaki Ayşe Budak, anne ve babasının ayrılması üzerine 1 yaşındaki engelli torunu Emre Budak'ın velayetini aldığını ve 18 yıldır torununa baktığını söyledi.

Eşinin, 14 yıl önce vefat etmesi üzerine ekonomik olarak zor günler geçirdiğini dile getiren babaanne Budak, "ağır mental retardasyon (zeka geriliği)" bulunan yüzde 96 engelli raporlu olan 19 yaşındaki torununun tedavisi için 3 ayda bir Ankara'ya gitmeleri gerektiğini anlattı.

Budak, hastalığın tedavisinin olmadığını ancak çeşitli terapi ve uzun süreli tedavilerle çok az da olsa duyup konuşabilmesinin sağlanabileceğini aktardı.

Emre'nin şu anda Bartın'da rehabilitasyon merkezlerinde eğitim aldığını belirten Budak, "Torunum yutkunma sorunu nedeniyle doğduğundan beri vitamin takviyeli süt ve mamayla besleniyor. Aylık yaklaşık 2 bin lira gibi beslenme masrafımızı devletimiz karşılıyor. Yine engelli maaşıyla ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Kış aylarında çatısı akan, pencerelerden içeri su giren bir evde yaşamak zorunda kaldıklarını aktaran Budak, şöyle devam etti:

"Evimizin çatısı her yağışta akıyor ve çok soğuk giriyordu. Soba yaksak da ısıtması zor oluyordu. Sobalı evde oturduğumuz için kömür almakta da sıkıntı yaşıyorduk. Durumumuzdan haberdar olan Valiliğimiz, evimize gelerek incelemede bulundu. Evimizin çatısının yenilenmesiyle her yağışta odalarımıza akan yağmur suyundan kurtulduk, daha iyi şartlarda yaşayabileceğimiz bir hale getirildi. Eğer, bu yıl çatımız yenilenmemiş olsaydı, yoğun kar yağışında mutlaka yıkılırdı çünkü hemen bitişiğimizde aynı durumda olan samanlığımızın çatısı çöktü. Allah, devletimizden razı olsun. Hem çatımızın çökmesinden kurtulmuş olduk hem artık çatısı akmayan bir evde yaşar hale geldik."

Budak, uzun yıllardır yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulunduğuna değinerek devlete, tüm ilgililere ve emeği geçenlere teşekkür ettiğini kaydetti.