Engellileri anlamak için "işaret dili" öğreniyorlar

Engellileri anlamak için "işaret dili" öğreniyorlar
Engellileri anlamak için "işaret dili" öğreniyorlar
- Bartın Üniversitesi'nde engellilerin daha geniş bir kesim tarafından anlaşılabilmesine katkı sağlamak amacıyla öğrencilere yönelik başlatılan işaret dili kursu ilgi görüyor - İşaret dili eğitmeni Kavak: - "En büyük özgürlük ifade özgürlüğüdür ama işitme engelliler, çoğu kişiyle iletişim kuramadıklarından bunu kullanamıyorlar"

BARTIN (AA) - SELİM BOSTANCI - Bartın Üniversitesi'nde işitme engellilerin iletişimde yaşadığı zorluğun aşılmasına katkı sağlamak amacıyla başlatılan işaret dili kursuna öğrenciler geniş katılım sağlıyor. 

Bartın Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin (BÜNSEM), Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün desteğiyle açtığı kursta, üniversitelilere işaret diliyle basit cümle yapıları, sıfatlar, fiiller, soru cümleleri ve diyalog örnekleri ile parmak alfabesi öğretiliyor.

BÜNSEM Müdür Yardımcısı Emine Arslan Kılıçoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin toplumsal duyarlılığını ve farkındalığını arttırmak amacıyla kursu açtıklarını, eğitimlerin Orman Fakültesi amfisinde haftanın 2 günü olmak üzere 3 ay süreceğini söyledi.

Öğrencilerin, işitme engellilerin iletişimde karşılaştıkları zorlukların bilincinde olmaları sayesinde kursa ilgi gösterdiklerini anlatan Kılıçoğlu, "Kursta Bartın'ın yanı sıra her ilden öğrenci var. Her bir öğrencimiz, arkadaş ortamında, sokakta, otobüste, herhangi bir yer ve zamanda işitme engelliyle muhakkak karşılaşıyor. Üniversiteliler aldıkları eğitimle, engellilerle iletişim kurabilecek, onlara  toplum içerisinde anlaşılabilir olmanın verdiği mutluluğu yaşatacaklardır" diye konuştu.

Emine Arslan Kılıçoğlu, kursa farklı illerden Bartın'a üniversite eğitimi için gelen 180 öğrencinin katılmasının önem taşıdığını, üniversitelilerin memleketlerinde de engellilerle iletişim kurma konusunda örnek olacaklarını dile getirdi.

- "İşitme engelliler iletişimsizlikten dertli"

İşaret dili eğitmeni Ahmet Kavak da çok sayıdaki işitme engellinin en önemli sorununun duyma ve konuşma yetilerinin eksikliğinden dolayı iletişim kuramamak olduğunu söyledi.

Sağlıklı bireylerin işaret dili bilmediği için işitme engellilerle iletişimde sorun yaşadığını vurgulayan Kavak, "En büyük özgürlük ifade özgürlüğüdür ama işitme engelliler, çoğu kişiyle iletişim kuramadıklarından bunu kullanamıyorlar. Amacımız bunu aşmak. Biz ne kadar iletişime ihtiyaç duyuyorsak işitme engelliler de en az o kadar ihtiyaç duyuyor. Maalesef kendi içimizde, ailemizde bir engelli yoksa engellilerin anlayabilme çabasından da uzağız. Böyle bir kursla bu duyarlılığa katkı sunmak istedik" diye konuştu.

Üniversite öğrencilerinden Gülten Keklikci ise işitme engellilerle iletişim kurabilmenin toplumsal bir görev olduğunu, bunun için kursa katıldığını belirterek, "Engelsiz bir insan olarak işitme engelli bir kişiyi anlayabilmek ve onun da sizi anladığını bilmek çok güzel bir duygu. Belki mükemmel bir tercüman olamayacağız ama en azından onların bir sorununu dinlemek, bir sıkıntısına çözüm bulabileceğimiz bilmek en büyük mutluluk" ifadesini kullandı.