Maden işçilerinin "ocağa girmeme" eylemi

Maden işçilerinin "ocağa girmeme" eylemi
Maden işçilerinin "ocağa girmeme" eylemi
- Bartın'ın Amasra ilçesinde özel bir maden ocağında çalışan işçilerin, "çift asgari ücret" haklarının verilmediği iddiasıyla başlattığı eylem sürüyor

BARTIN (AA) - Bartın'ın Amasra ilçesinde özel bir maden ocağında çalışan 306 işçinin, "torba kanun"un getirdiği iyileştirmelere rağmen maaşlarının eksik yatırıldığı gerekçesiyle başlattığı bırakma eylemi sürüyor.

İşçiler, Tarlaağzı köyü maden sahası girişinde kurdukları çadır önünde mesai saatlerine göre bekleyişlerine devam ediyor.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, iyi niyetli düşünerek 10 aydır şartların düzelmesini beklediklerini, son çare olarak iş bırakma eylemine başvurduklarını söyledi.

İşverenin çift asgari ücret hakkını vermemek için direndiğini savunan Mutlu, "Maaş olarak en az iki asgari ücret ödenmediği sürece hiçbir şekilde masaya oturmamız söz konusu olamaz. Biz iş yerimize zarar vermeyi düşünmedik, düşünmüyoruz da ama haklarımızı alana kadar tüm yasal yolları deneyeceğimizden de kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.

Maden işçileri, geçen yılın eylül ayında yürürlüğe giren "torba kanun"un madencilere en az iki asgari ücret ödenmesi zorunluluğu getirmesine rağmen haklarının ödenmediği gerekçesiyle pazartesi günü iş bırakmıştı.