Maden işçilerinin "ocağa girmeme" eylemi

Maden işçilerinin "ocağa girmeme" eylemi
Maden işçilerinin "ocağa girmeme" eylemi
- GMİS Genel Başkanı Demirci: - "Hakkımızı alıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz"

BARTIN (AA) - Bartın'ın Amasra ilçesinde özel bir maden ocağında çalışan 306 işçinin, "torba kanun"un getirdiği iyileştirmelere rağmen maaşlarının eksik yatırıldığı gerekçesiyle başlattığı iş bırakma eylemi devam ediyor.

Tarlaağzı köyü maden sahası girişinde kurdukları çadır önünde mesai saatlerine göre bekleyişleri devam eden işçileri, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci ziyaret etti.

Demirci, konuşmasında, haklı mücadelelerinde her zaman işçilerin yanında olacaklarını söyledi.

Maden işçilerine yasayla en az çift asgari ücretle çalışma hakkı verildiğini ifade eden Demirci, "Taleplerinizi  Ankara 'da da birtakım girişimlerde bulunarak dile getirdik. Hakkımızı alıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Şirket yetkililerinin de akıllarını başlarına getirmek için eylemlerimiz devam edecek" diye konuştu.

GMİS Genel Sekreteri Hakkı Arslan da işçilerin 10 aylık alacaklarının olduğunu, bunun bir an önce ödenmesini beklediklerini kaydetti. 

Maden işçileri, geçen yıl eylülde yürürlüğe giren "torba kanun"un madencilere en az iki asgari ücret ödenmesi zorunluluğu getirmesine rağmen haklarının verilmediği gerekçesiyle pazartesi günü iş bırakmıştı.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Bartın

  ,

  Maden

  ,

  ,

  zaman

  ,

  Asgari ücret

  ,

  şirket