Maden işçilerinin "ocağa girmeme" eylemi

Maden işçilerinin "ocağa girmeme" eylemi
Maden işçilerinin "ocağa girmeme" eylemi
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya: - "Soma faciasının ardından yasalaşan çift asgari ücret size ananızın ak sütü gibi helaldir"

BARTIN (AA) - Bartın'ın Amasra ilçesinde özel bir şirketin işlettiği maden ocağında çalışan 306 işçinin, "torba kanun"un getirdiği iyileştirmelere rağmen maaşlarının eksik yatırıldığı gerekçesiyle başlattığı bırakma eylemi devam ediyor.

Tarlaağzı köyü maden sahası girişinde kurdukları çadır önünde mesai saatlerine göre bekleyişleri devam eden işçileri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ziyaret etti.

İşçilere hitap eden Akkaya, madencilerin haklı bir direniş sergilediğini söyledi.

İşverenin gerekli ödemeyi yapmadığı gerekçesiyle sürdürülen eylemin yasal olduğunu ifade eden Akkaya, "Çünkü sizler çalışıp üreteceksiniz, alın terinizin karşılığını alıp, çoluk çocuğunuz için harcayacaksınız. Patrona 'sen çekil de biraz da o koltukta ben oturayım' demiyorsunuz. En doğal hakkınızı arıyorsunuz" diye konuştu.

Akkaya, madencilerin üretimden doğan gücünü kullandıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Sizin TOMA, biber gazınız yok, sizin elinizde üretimden gelen gücünüz var. O da demokratik bir hak. Hiç kimseye zarar vermeden kamuoyu yaratmak ve sesinizi duyurmak için bu eylemi yapıyorsunuz. Bu da yerini bularak, sesinizi, meclis ve başbakana kadar iletti. Soma faciasının ardından yasalaşan çift asgari ücret size ananızın ak sütü gibi helaldir. Daha fazlasına da layıksınız."

Maden işçileri, geçen yıl eylül ayında yürürlüğe giren "torba kanun"un madencilere en az iki asgari ücret ödenmesi zorunluluğu getirmesine rağmen haklarının verilmediği gerekçesiyle pazartesi günü iş bırakmıştı.