Maden işçilerinin "ocağa girmeme" eylemi

Maden işçilerinin "ocağa girmeme" eylemi
Maden işçilerinin "ocağa girmeme" eylemi
- Bartın'ın Amasra ilçesinde özel bir maden ocağında çalışan 306 işçinin maaşlarının eksik yatırıldığı gerekçesiyle başlattığı iş bırakma eylemi işverenle yapılan anlaşma üzerine sona erdirildi - GMİS Genel Sekreteri Arslan: - "Bundan sonra 2 asgari ücret ve sosyal ödemeler kesintisiz bir şekilde devam edecek"

BARTIN (AA) - Amasra ilçesinde özel bir maden ocağında çalışan 306 işçinin maaşlarının eksik yatırıldığı gerekçesiyle başlattığı bırakma eylemi, işverenle yapılan görüşmelerin anlaşma ile sonuçlanması üzerine sona erdirildi.

Geçen yıl Eylül ayında yasalaşan "Torba kanun"un getirdiği iyileştirmelere rağmen maaşlarının eksik yatırıldığı gerekçesiyle ocağa girmeme eylemi başlatan maden işçileri adına şirket yetkilileri ile görüşen Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Hakkı Arslan, görüşme sonrasında açıklama yaptı.

Tarlaağzı köyü maden sahası girişinde kurdukları çadır önünde işçilere hitap eden Arslan, haklı mücadelelerinde her zaman işçilerin yanında olduklarını söyledi.

Maden işçileri olarak her zaman "hak verilmez alınır'' dediklerini ifade eden Arslan, "Maden işçisiyle hiç kimse oyun oynamaya kalkışmasın, 1990'lardaki maden işçileri grevinde birileri kendilerini büyük zannetti. Bu onların sonu oldu. Bugün kendine çok güvenenler buraya adım atmayanlar, bizi yok sayanlar da bir gün yok olmaya mahkum olacaklardır. Biz burada politika değil, hak arama mücadelesi, ekmek kavgası yaptık" dedi.

İşverenle yaptıkları görüşme sonucunda mutlu sona ulaştıklarını kaydeden Arslan, şöyle devam etti:

"Geldiğimiz nokta itibarıyla maden işçilerinin hesabına ayın 15'inde geçtiğimiz ayın farkı, yani çift maaşı ve bayram ikramiyesi yatacak. Bundan sonra 2 asgari ücret ve sosyal ödemeler kesintisiz bir şekilde devam edecek. Geriye dönük 9 aylık farklardan doğan alacaklarınızla ilgili devam eden toplu görüşmeleri sırasında karara bağlanacak. Bu alınan kararlar bir protokolle imza altına alınmıştır."

Açıklamanın ardından eylemlerini sonlandıran işçiler, davul zurna eşliğinde oynayarak anlaşmayı kutladı.

Maden işçileri, geçen yıl eylülde yürürlüğe giren "torba kanun"un madencilere en az iki asgari ücret ödenmesi zorunluluğu getirmesine rağmen haklarının verilmediği gerekçesiyle 6 Temmuz Pazartesi iş bırakmıştı.