Şehidin hayalini devlet gerçekleştiriyor

Şehidin hayalini devlet gerçekleştiriyor
Şehidin hayalini devlet gerçekleştiriyor
- Şırnak'ın Uludere ilçesinde mayın patlaması sonucu şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Uğur Akyer'in ailesine yeni bir ev yapma hayalini devlet gerçeğe dönüştürüyor - Baba Akyer: - "Evimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ilgisi ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun talimatlarıyla yapılıyor. Çalışmalar da umduğumuzdan hızlı gidiyor" - Anne Akyer: - "Oğlum sürekli 'Sizi o evden kurtaracağım' derdi. En büyük hayali bize ev almaktı. Evladımın hayali gerçek oluyor"

BARTIN (AA) - SELİM BOSTANCI - Şırnak'ın Uludere ilçesinde mayın patlaması sonucu şehit düşen Piyade  Uzman Çavuş Uğur Akyer'in harap durumundaki babaevi, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatı doğrultusunda yeniden yapılıyor. 

Türkiye-Irak sınırı yakınlarındaki Gülyazı Karaçalı üs bölgesinde görevli Piyade Uzman Çavuş Akyer'in şehit düştüğü haberinin 7 Kasım'da ailesine verilmesinin ardından taziyeye gelen yetkililer, askerin babaevinin harap durumunu ilgili makamlara iletti.

Şehit Akyer'in "anne ve babasına yeni bir ev alma" hayalini de öğrenen yetkililer, ailenin eski evinin yıkılarak yeni bir konut yapılması için çalışma başlattı.

Şehidin babası İbrahim Akyer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun şehit düşmesinin ardından oturdukları ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan evlerinin durumunun Bartın'daki ilgililerce görüldüğünü söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu'na evin yapılması talimatı verildiğini öğrendiklerini ifade eden baba Akyer, "Başbakan Davutoğlu bizzat beni 3 kez aradı ve evin durumu hakkında bilgi alarak bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la paylaştığını söyledi. Sayın Valimiz, oğlumuzun defnedilmesinden bir gün sonra evimizi ziyaret etti ve yeni ev yapılması konusunda Başbakanımızın talimatı olduğunu söyledi. Gerekli çalışmalar yapılarak bir hafta sonra da evin temeli atıldı" diye konuştu.

Akyer, şu anda akrabalarının yanında kaldıklarını, ocak ayının ilk haftalarında evin bitirileceğini öğrendiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"1940'lı yıllarda babamın yaptırdığı evde yaşıyorduk. Burası zor ayakta duran bir binaydı. Evimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ilgisi ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun talimatlarıyla yapılıyor. Çalışmalar da umduğumuzdan hızlı gidiyor. Devlet büyüklerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Ben oğlumun şehit düşmesiyle devletimizin ve milletimizin imanının ne kadar güçlü olduğunu gördüm. Devlet büyüklerimiz İnşallah daha büyük başarı elde ederler."

- "Oğlumun en büyük hayali bize ev almaktı"

Anne Asiye Akyer de oğlunun sürekli "Anneciğim evimiz çok eski. 3-4 yıl çalışayım, para biriktireyim, birazda kredi çekip ev alacağım. Sizi o evden kurtaracağım" dediğini anlatarak, "Oğlumun en büyük hayali bize ev almaktı. Evladımın hayali gerçek oluyor. Vatan, bayrak uğruna bir evlat şehit verdim. Vatan sağolsun. Allah'ın takdiri. Yüreğim yanıyor. Bu ev oğlumun bir hatırası, bir yadigarı olacak" ifadesini kullandı.

Türkiye-Irak sınırı yakınlarındaki Gülyazı Karaçalı üs bölgesinde görevli Piyade Uzman Çavuş Uğur Akyer, 7 Kasım'da teröristlerce döşenen mayına basarak şehit olmuştu. Akyer'in cenazesi, 8 Kasım'da Bartın'ın Kozcağız beldesinde toprağa verilmişti.