Senaryoyu infaz koruma memuru yazdı, hükümlü ve tutuklular sahneledi

Senaryoyu infaz koruma memuru yazdı, hükümlü ve tutuklular sahneledi
Senaryoyu infaz koruma memuru yazdı, hükümlü ve tutuklular sahneledi
- Bartın Kapalı Cezaevinde tutuklu ve hükümlüler, infaz koruma memurunun yazıp yönettiği, maden ocağı faciasını anlatan "Göçük" isimli tiyatro oyununda rol aldı - Hayatlarında hiç tiyatroya gitmemiş hükümlü ve tutukluların sergilediği performans, seyircileri ağlattı

BARTIN (AA) - Bartın Kapalı Cezaevinde infaz koruma memurunun yazıp yönettiği, hükümlü ve tutukluların rol aldığı "Göçük" adlı oyun cezaevinde sahnelendi.

3 Mart 1992'de Zonguldak'ın Kozlu ilçesindeki grizu patlamasında hayatını kaybeden 263 madencinin anısına yazılan, madencilerin hayat hikayeleri ile geride bıraktıkları eşleri, çocukları, sevgilileri, anne ve babalarına seslenişlerinin konu alındığı oyunda duygulu anlar yaşandı.

Yaklaşık 2 ay süren eğitimin ardından sahneye çıkan ve maden ocağında göçükte kalan 5 madencinin kurtarılmayı beklerken geçirdikleri zamanı sahneleyen mahkum ve hükümlülerin performansı, izleyenlerden tam not aldı.

Oyunun Yazarı ve Yönetmeni Metin Akdeniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, eğitim ve iyileştirme çalışmalarına önem verdiklerini söyledi.

Kurumda tutuklu ve hükümlülerden oluşan ekiple ilk kez tiyatro etkinliği düzenlendiklerini belirten Akdeniz, "Burada hükümlü ve tutukluların topluma yeniden kazandırılması ve sosyalleşmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Arkadaşlarımızın emeği ve çabasıyla çok güzel oyun ortaya çıktı. Bu tür faaliyetler mahkumların kendilerine güvenlerini artırıyor. Tahliyelerinin ardından yeniden yaşama adapte olacaklarına inanıyoruz. Tabii burada ilginç nokta da oyunda yer alan arkadaşlarımızın hiçbirinin daha önce tiyatro oyunu izlememiş olması. Şimdiye kadar hiçbir bir tiyatro oyununa gitmemiş. Böyle olunca gösterdikleri performans çok daha anlamlı oluyor" diye konuştu.

Oyunu 3 Mart 1992'de Kozlu'daki grizu patlamasında hayatını kaybeden 263 şehit madenci için sahnelediklerini anlatan Akdeniz, "Az komedi, çok dramın yer aldığı oyuna tutuklu ve hükümlü arkadaşlarımız çok iyi hazırlandı. Sadece sahnede değil, gece gündüz odalarında da prova yaptılar. Oyunumuzu cezaevimizden sonra açık cezaevi hükümlülerine ve adliye personeline de oynamak istiyoruz" ifadesini kullandı.

Hükümlülerden Musa Kisse de 16 yıl hapis cezası aldığını ve cezaevinde sosyal-kültürel faaliyetle tanışmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek, "Hayatımda hiç tiyatroya gitmememe karşın başarılı performans sergilediğimizi düşünüyorum. Çok endişeliydik ama başardık. Oyunun provalarında hem eğlendik hem de duygulu anlar yaşadık" değerlendirmesinde bulundu.. 

15 yıl hüküm giyen Fehmi Karaman da oyuna çalıştıkça öz güven kazandıklarını söyledi.

Tiyatro oyununu Cumhuriyet Başsavcısı Seyfullah Öselmiş, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Sırımer, Cezaevi Müdürü Mustafa Dolunay ile  ceza infaz kurumu personeli ile hükümlü ve tutuklular izledi.