TKÜUGD Genel Başkanı Yavuzaslan:

TKÜUGD Genel Başkanı Yavuzaslan:
TKÜUGD Genel Başkanı Yavuzaslan:
- "İçinde bulunduğumuz süreçte başta şehit aileleri olmak üzere toplumu üzecek, ayrıştıracak, telafisi mümkün olmayan yaralar açacak şekilde şehit fotoğraflarının yayınlanmasından ve rencide edici haber dili kullanmaktan özellikle kaçınmamız gerekmektedir"

BARTIN (AA) - Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği (TKÜUGD) Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, "İçinde bulunduğumuz süreçte başta şehit aileleri olmak üzere toplumu üzecek, ayrıştıracak,  telafisi mümkün olmayan yaralar açacak şekilde şehit fotoğraflarının yayınlanmasından ve rencide edici haber dili kullanmaktan özellikle kaçınmamız gerekmektedir" dedi.

Yavuzaslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, son günlerde yaşanan terör olaylarını lanetleyerek, meslektaşlarının, medya kurumu sahiplerinin ve basın kuruluşlarının terör haberleri konusunda duyarlı olmasının, mesleki gerekliliğin yanı sıra insani bir görev olduğunu söyledi.

Ülkede terörün çirkin yüzünü gösterdiği kritik bir dönemden geçildiğini, millette içerinden ve dışarından saldırılar olduğunu ifade eden Yavuzaslan, şöyle konuştu:

"Silahlı saldırıların yanı sıra medyada bazı dış bağlantılı sözde gazeteciler terör örgütünü ve destekçilerini öven, savunan yorumlar ve haberler yapmaktadırlar. Şov yapmak için terörü övenler gazeteci olamazlar. Ülkemizi kaos ortamına sürüklemek isteyen karanlık odakların amacı, çeşitli terörist eylemler yoluyla yurttaşlarımız arasında kin ve nefret tohumları ekmektir. Bu süreçte biz basın mensuplarının görevi, terörist eylemlerini haber yaparken duyarlı davranmaktır. Başta şehit aileleri olmak üzere toplumu üzecek, ayrıştıracak,  telafisi mümkün olmayan yaralar açacak şekilde şehit fotoğraflarının yayınlanmasından ve rencide edici haber dili kullanmaktan özellikle kaçınmamız gerekmektedir."

Yavuzaslan, bütün medya kurumları ve meslektaşlarını, basın etik ilkelerini dikkate alarak duyarlı davranmaya da çağırdı.


  ETİKETLER:

  şehit

  ,

  haber

  ,

  Medya

  ,

  Nefret

  ,

  Gazeteci

  ,

  Karanlık