"Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası"

"Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası"
"Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası"
BARTIN (AA) - Bartın İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, "Ağız ve diş sağlığı, bireyin vücut sağlığını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür ve...

BARTIN (AA) - Bartın İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, "Ağız ve diş sağlığı, bireyin vücut sağlığını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür ve korunmadığında birçok hastalığı beraberinde getirmektedir" dedi.

Koç, gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkede 22 Kasım gününü içine alan haftanın ağız ve diş sağlığı konusunda toplumun bilinçlenmesine katkıda bulunma ve doğru alışkanlıklar kazandırma amacıyla "Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası" olarak kutlandığını anımsattı.

Sağlık Bakanlığı'nın, toplumun ve bireyin ağız diş sağlığının iyileştirilmesi ve nitelikli diş hekimliği hizmetinin sunulmasını amaç edindiğini, bu amacına ulaşabilmek için bilimsel temelli, kanıta dayalı ve koruyucu ağız diş sağlığını içeren politikalar yürütüldüğünü anlatan Koç, şöyle konuştu: 

"Ağız ve diş sağlığı, bireyin vücut sağlığını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür ve korunmadığında birçok hastalığı beraberinde getirmektedir. Koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleriyle genel olarak diş çürüğü olmayan bir toplum hedefliyoruz. Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları, toplum ağız ve diş sağlığının önemli bir problemi olup bütün yaş gruplarının yaşam kalitesini etkilemektedir. Ağız ve diş sağlığı konusunda bireylerin yeterince bilinçli olmaması, soruna toplumsal bir boyut kazandırmaktadır. Bu nedenle en etkili koruma yöntemi, toplum bazında gerçekleşen birincil koruma hizmetidir. Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları hayat boyu maruz kalınabilen bir hastalık olduğu için koruyucu yöntemlerin de hayat boyu devam etmesi gerekmektedir."