"Türkiye'nin deprem gerçeği ve Bartın" Konferansı

"Türkiye'nin deprem gerçeği ve Bartın" Konferansı
"Türkiye'nin deprem gerçeği ve Bartın" Konferansı
BARTIN (AA) - Bartın Üniversitesi'nde "Türkiye'nin deprem gerçeği ve Bartın Konferansı" düzenlendi.Üniversite Konferans Salonundaki...

BARTIN (AA) - Bartın Üniversitesi'nde "Türkiye'nin deprem gerçeği ve Bartın Konferansı" düzenlendi.

Üniversite Konferans Salonundaki programda konuşan Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sabahattin Aykaç, ülkedeki binaların büyük bir kısmının depreme hazır olmadığını söyledi.

Kentsel dönüşümün çıkış noktasının başarılı olmasına karşın kat edilmesi gereken çok yol olduğunu ifade eden Aykaç, "2000 yılı ve öncesinde yapılan binaların depreme karşı dayanıklılıkları çok iyi değil. 2002 yılı sonrası binalar ise yeni yasalar ve yönetmelikler ile depreme dayanaklı binalar olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

Aykaç, İstanbul merkezli bir depremin çok üzücü sonuçlar oluşturabileceğini vurgulayarak, "Böyle bir felaketi daha önce yaşadık, inşallah tekrar yaşamayız" şeklinde konuştu.

Konferansa, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Yapım ve Araştırma Kulübü (BÜYAK) Başkanı Okan Mert Doğanyiğit ve öğrenciler katıldı.