Türkmen köylerine yönelik kara harekatı

Türkmen köylerine yönelik kara harekatı
Türkmen köylerine yönelik kara harekatı
- Türkiye Kamu-Sen Bartın İl Temsilcisi Hangişi: - "Bu saldırıların amacı Türkiye ile Suriye arasında Türkmen'siz bir hat oluşturmak, bölücü örgüt ve İsrail'in arzuladığı büyük Kürdistan emeline biraz daha yaklaşmaktır"

BARTIN (AA) - Türkiye Kamu-Sen Bartın İl Temsilcisi Sezai Hangişi, "Bu saldırıların amacı Türkiye ile Suriye arasında Türkmen'siz bir hat oluşturmak, bölücü örgüt ve İsrail'in arzuladığı büyük Kürdistan emeline biraz daha yaklaşmaktır" dedi.

Hangişi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rus uçaklarının ağır bombardımanı ve İran'ın da desteğiyle Türkmen Dağında ilerleyen Suriye ordusunun, bölgedeki yüzlerce yıllık Türk varlığına son vermek üzere olduğunu söyledi.

Saldırılar karşısında yaklaşık 10 bin sivilin, bombalardan kaçarak Türkiye sınırına akın etmesinin yanında 25 bin dolayında Türkmen'in de katliamla karşı karşıya olduğunu ifade eden Hangişi, şöyle devam etti:

"Bu saldırıların amacı Türkiye ile Suriye arasında Türkmen'siz bir hat oluşturmak, bölücü örgüt ve İsrail'in arzuladığı büyük Kürdistan emeline biraz daha yaklaşmaktır. Bölgeden çığlıklar yükselmekte, yüreklerimiz yanmaktadır. Yetkililer, Türkmen kardeşlerimize her türlü desteği vermek için bütün imkanları kullanmalıdır. Nasıl ki İran, Şiiler gerekçesiyle bölgede söz sahibi ise Türkiye, Türkmen kardeşlerimiz için sesini yükseltmelidir. Her zaman dile getirdiğimiz gibi bu vatanın sınırları, Türk'ün yaşadığı en uzak yerden başlar. Eğer bizler, sınırımız dışındaki kardeşlerimizi koruyamazsak, yakın bir gelecekte vatanımız, devletimiz ve sınırlarımız içindeki vatandaşlarımız da tehdit altında kalacaktır. Türk devleti, büyük olacaksa sınırlarımız dışındaki kardeşlerimizle büyüyecektir. Tarih bu sorumluluğu Türkiye Cumhuriyeti'nin omuzlarına yüklemiştir. Bölgede yaşananlara, başta Türk hükümeti olmak üzere tüm dünya devletleri kısa zamanda müdahale etmeli ve Türkmenler üzerinden devletimize karşı oynanan bu oyun mutlak surette bozulmalıdır."