"Üniversite Sanayiyle Buluşuyor" toplantısı

"Üniversite Sanayiyle Buluşuyor" toplantısı
"Üniversite Sanayiyle Buluşuyor" toplantısı
BARTIN (AA) - Bartın Üniversitesi ile Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından "Üniversite, Sanayiyle Buluşuyor" toplantısı düzenlendi.Bartın...

BARTIN (AA) - Bartın Üniversitesi ile Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından "Üniversite, Sanayiyle Buluşuyor" toplantısı düzenlendi.

Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır, oda salonundaki toplantıda yaptığı konuşmada, üniversite sanayi işbirliğinin şehrin ve ülkenin kalkınmasında önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Bartınlı sanayiciler olarak Bartın Üniversitesinin kendileri için bir şans olduğunu da ifade eden Çakır, şöyle konuştu:

"Sanayici ve üniversite işbirliği hepimiz için çok önemli. Yatırımcı, birikimini ve tecrübesini piyasada rekabet etmek için harcıyor. Ancak bunun ileriye doğru gelişmesi ve piyasada kendi ayakları üzerinde durabilmesi için yeniliklere ve Ar-Ge çalışmalarına ihtiyaç var. Ayakları üzerine basan projeler üretmek ve dünyadaki hızlı gelişime ayak uydurabilmesi için ürünün Ar-Ge ile desteklenmesi gerekiyor. İşte bu noktada olmazsa olmazımız akademik bilgilerdir. Bartın'da üniversitemizin olması bu noktada bizim için olmazsa olmazımızdır. Bu işe gönül vermiş bir ekibimiz ile hocalarımız ve bizleri destekleyen rektörümüzün olması da ayrıca şanstır."

Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize Toper Kaygın ise üniversite olarak şehrin başta ekonomik olmak üzere sosyal ve kültürel kalkınmasını sağlamak için çalıştıklarını dile getirdi.

Özellikle üniversite sanayi işbirliğini geliştirmek için çalışma yürüttüklerini anlatan Kaygın, "Üniversitemiz bünyesinde kurduğumuz Proje Yatırım Destek Ofisi bu çalışmalardan biri oldu. Sanayicilerimiz Proje Yönetim Destek Ofisine gelip ya da internet ortamından öğretim üyelerimizle ve öğrencilerimizle ortak çalışma yapabilirler" dedi.

Toplantıda Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Melemez ve Araştırma Görevlisi Hasan Kurban da "Mobilya Üretimi Yapılan İşletmelerde Gürültü, Titreşim ve Odun Tozunun Ergonomik Etkilerinin İncelenmesi" konulu proje sunumunda bulundu.