Yurtta kış

Yurtta kış
Yurtta kış
- Bartın'da kar nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı

BARTIN (AA) - Bartın'da kar nedeniyle yiyecek bulamayan yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte etkili olan kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlar için Durnuk köyü Çıkrıkçı mevkisindeki yaban hayatı yerleştirme sahasına, 500 kilogram buğdayın yanı sıra marul, lahana, et ve kemik gibi yiyecekler bıraktı.

Orman muhafaza memuru Sefai Çömlek, gazetecilere yaptığı açıklama, her yıl olduğu gibi mevsim koşullarının kötü olduğu günlerde yaban hayvanlarının hayatını sürdürebilmeleri için yemleme çalışması yaptıklarını söyledi.

Yerleşim yerlerinden uzak alanlara kırık buğdayın yanı sıra marul, lahana ve yırtıcı hayvanlar için et ve kemik gibi yiyecekler bıraktıklarını belirten Çömlek, "Yoğun kış şartlarında yaban hayvanları yiyecek bulmakta zorlanıyor. Bakanlığımızca sağlanan ödenek dahilinde her kış olduğu gibi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kuşlar için buğday ve mısır , yırtıcılar için belediye mezbahasından ve kasaplardan temin edilen et, geyik ve ceylan gibi hayvanlar için de pazar yerinden topladığımız sebzeleri ormanlık alanlara bırakıyoruz" diye konuştu.