Batman Barosu ve Mazlum-Der iftarlara katılmayacak

Batman Barosu ve Mazlum-Der iftarlara katılmayacak
Batman Barosu ve Mazlum-Der iftarlara katılmayacak
BATMAN (AA) - Batman Barosu ve Mazlum-Der Batman Şubesi, Ramazan boyunca kentte verilecek hiçbir toplu iftar yemeğine katılmama kararı...

BATMAN (AA) - Batman Barosu ve Mazlum-Der Batman Şubesi, Ramazan boyunca kentte verilecek hiçbir toplu iftar yemeğine katılmama kararı aldıklarını duyurdu.

Batman Barosu Başkanı Ahmet Sevim ve Mazlum-Der Batman Şube Başkanı Hasan Argünağa, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, toplu iftarlar düzenlemek yerine Suriye ve Irak'taki iç savaşlardan kaçarak kente gelen sığınmacılar ve ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım kampanyaları düzenlenmesi istedi.

Batman Barosu Başkanı Ahmet Sevim, İslam coğrafyasında yaşanan iç savaşların Müslümanları güç durumda bıraktığını belirtirken, Ramazan'ın toplumsal barışa, huzura ve adalete vesile olmasını diledi.

Ramazan ayının dayanışma için iyi bir fırsat olduğunu aktaran Sevim, şöyle konuştu:

"Hemen yanı başımızda süren savaş nedeniyle, yurtlarını terk etmiş, büyük sorun ve mağduriyetlerle boğuşan kardeşlerimiz düşünülerek özellikle kurumsal iftar organizasyonlarının bu dönemin ruhuna uymadığını ve bu nedenle hiçbir iftar programına katılmayacağımızı belirtmek istiyoruz. Bütün kurumları ve sivil toplum örgütlerini de böylesi programlar yerine yardım organizasyonları ile kardeşlik hukukuna sahip çıkmaya davet ediyoruz."

-Mazlum-Der'de iftarlara katılmayacak

Mazlum-Der Şube Başkanı Hasan Argünağa ise Suriye ve Irak'ta yaşanan iç savaştan kaçarak Batman'a gelenlere yönelik yardım kampanyaları düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Yoksul vatandaşların ve sığınmacıların geceleri yarı tok geçirdiklerine dikkati çeken Argünağa,"Yıllardır genel olarak varlıklı insanların ağırlandığı iftar yemeklerini doğru bulmadığımızı ifade ediyoruz. Sadece varlıklı insanların davet edildiği iftarlara, özellikle kamusal organizasyonlu iftar yemeklerine katılmayacağımızı belirtiyor, bu tür iftar sofralarının düzenlenmesi yerine sığınmacı ve yoksullarımızın gözetilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.