İHH Genel Başkanı Yıldırım Batman'da

İHH Genel Başkanı Yıldırım Batman'da
İHH Genel Başkanı Yıldırım Batman'da
- İş adamlarıyla toplantı yapan Yıldırım, Batman'da komşu ülkelere hitap edecek bir lojistik merkez kuracaklarını açıkladı - Yıldırım: "Kürt ve Türk ittifakı Kudüs'ün özgürleşmesine giden yoldur"

BATMAN (AA) - İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkanı Bülent Yıldırım, "Kürt ve Türk ittifakı Kudüs'ün özgürleşmesine giden yoldur" dedi.

"Kudüs'ün Etekleri" adlı etkinliğe katılmak üzere Batman'a gelen Yıldırım,  adamlarıyla bir otelde toplantı yaptı.

Burada konuşan Yıldırım, Batman'da komşu ülkelere yapılacak yardım faaliyetlerinde kullanılmak üzere büyük bir lojistik merkez kuracaklarını söyledi.

Merkezde eğitim çalışmalarının da yapılacağını ifade eden Yıldırım, "Kökü ne olursa olsun, insanların mağdur olmaması lazım. Allah nasip ederse burada güzel bir depo yapacağız. Bu lojistik merkezde Diyarbakır'dan, Van'dan her taraftan insanlar gelip eğitim alacak. Çünkü doğal afet ve savaşın nerede, nasıl geleceği belli değil. Suriye'deki savaşta ölenlerin çoğu enkaz altında kaldığı için öldü" dedi.

Yıldırım,  Türkiye 'nin çeşitli yerlerinde buna benzer merkezler yaptıklarını anlatarak,  İstanbul 'da kurdukları akademide arama, kurtarma ve acil yardım eğitimlerinin verildiğini belirtti.

Yıldırım, çözüm süreci ve Kürt sorununa ilişkin bir süre önce İHH tarafından yayınlanan 2 raporun, toplumun sinir uçları tarafından iyi algılandığını vurguladı.

- "Biz sadece Kürt meselesi ile ilgilenmiyoruz"

Raporların yayınlanmasının ardından sorunun çözümüne ilişkin adımların atıldığına işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Kürt sorunu konusunda iki rapor yayınladık. Bu raporların yayınlanmasıyla birlikte Allah'a şükürler olsun alınan kararlarda etkili olduğumuzu gördük. Bu raporların ardından bir takım kararlar alındı. Andımız'ın kaldırılması ve daha başka şeyler gibi. Yayınladığımız raporlar çok cesurdu. Raporları niye yayınlıyoruz? Biz sadece Kürt meselesi ile ilgilenmiyoruz. Dünyanın her tarafındaki insani yardım konuları ve insan hakları konuları ile ilgili çalışmalarımız var. Yani diyoruz ki Allah eğer bu topluluğu bu ırktan yarattıysa bunlara bir takım haklar vermiştir. Bu hakları hiç kimse alamaz."

Yıldırım, İslam dünyasının 200 yıldan bu yana cahiliyet, fakirlik ve Müslümanlar arasında ihtilaf gibi sorunlar nedeniyle parçalandığını aktararak, dünyada yaşanan göçlerin yarısından fazlasının islam toplumlarında olduğunu söyledi.

"Bu parçalanma Kudüs'ün kurtarılmasına engel oluyor" diyen Yıldırım, "Onun için Siyonizm ve Emperyalizm, Türk, Kürt, Arap ve benzeri İslam topluluklarını birbirleriyle kavga ettirip, işgal ettikleri topraklarda yaşamak istiyorlar. Onun için biz diyoruz ki Kürt ve Türk ittifakı Kudüs'ün özgürleşmesine giden yoldur. İslam dünyasının her tarafına serpilen fitne tohumlarına karşı akıl üretmek lazım. O akıl da Ortadoğu 'da, bu topraklarda var. Bu topraklar ise birbirleriyle uğraşıp duruyorlar. Onun için kendi değerlerimize bu toplumu döndürmek zorundayız" şeklinde konuştu.