18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
BAYBURT (AA) - 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü etkinlikleri kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yıl ilk defa 81 ilde sabah namazında...

BAYBURT (AA) - 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü etkinlikleri kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yıl ilk defa 81 ilde sabah namazında anma programı düzenlendi.

Bayburt'ta bu kapsamda gerçekleştirilen anma programında yüzlerce kişi sabah namazı için tarihi Ulu Cami'de kılınan namazın ardında Kur'an-ı Kerim başta olmak üzere ilahiler, kasideler ve tekbirlerle şehitlerin ruhlarını şad etti.

İl Müftüsü Kemalettin Aksoy, sabah namazının ardından yaptığı kısa açıklamasında, Çanakkale'de 100 yıl önce bugün tarih yazıldığını belirterek, "Onlar çok genç yaşta üniversite son sınıftan ayrılıp savaşa gittiler, bir daha geri dönmediler. Bu vatan için canlarını feda ettiler. Bizlerde onun için bu sabah uykumuzdan keserek üzerimize farz olan sabah namazını kılarak aziz şehitlerimiz ruhları için kısada olsa bir program gerçekleştireceğiz. O gün onların yediği şekersiz üzüm hoşafı yiyerek yine o gün onların yaşadığını hissetmeye çalışacağız" dedi.

Aksoy'un konuşmasının ardından okunan Kur'an-ı Kerim, kaside ve ilahilerin ardından cami çıkışında vatandaşlara, Çanakkale Savaşı'nda askerlerin yediği şekersiz üzüm hoşafı ile ekmek ikram edildi.