2. Abdülhamit Han'ın ölümünün 97. yılı

2. Abdülhamit Han'ın ölümünün 97. yılı
2. Abdülhamit Han'ın ölümünün 97. yılı
- Müslüman Dilendirmezler Cemiyeti Derneği (MÜS-DER) Osmanlı Padişanı Sultan 2. Abdülhamid'in vefatının 97. yılı nedeniyle mesaj yayımladı.

BAYBURT (AA) - Müslüman Dilendirmezler Cemiyeti Derneği (MÜS-DER) Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid'in vefatının 97. yılı nedeniyle mesaj yayımladı.

MÜS-DER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Kacır imzasıyla yayımlanan mesajda, " Dünya lideri bir dehayı yetiştirmiş bir medeniyetin müntesipleri olarak herkesin zihninde ve gönlünde önemli bir değeri olan Sultan Abdülhamid Han'ı minnet, özlem, dua ve şükranla yad ediyoruz" ifadesine yer verildi.

Osmanlı padişahı 2. Abdülhamit'in gerçek lider olduğu belirtilen mesajda, şunlar kaydedildi:

"Dünyanın son evrensel hükümdarı, 2. Abdülhamid Han'ın entelektüel, hayırsever ve hepsinden daha önemlisi bir büyük medeniyet duruşu adına hakikatin temsilcisi ve milletinin büyük ve uzun vadeli çıkarları uğruna kendi ikbalini gözünü kırpmadan feda edebilecek gerçek lider olduğunun ete kemiğe bürünmüş haliydi. Tanzimat sonrasındaki batıya kontrolsüz, körü körüne yönelişin karşısında inatla duran, kök ve cevherin müdafaasını son bir gayretle yapan muazzam bir devlet adamıydı. Ruhu şad olsun. 2. Abdülhamit Han'ın güzel ahlakı, dine olan bağlılığı, edep ve hayasının derecesi, akıl, ilim ve adaletinin çokluğu, milleti için gece -gündüz çalışması, düşmanlarına bile iyilik yapması, onun tahttan indirilmesinin üzerinden 10 yıl geçmeden imparatorluğun dörtte üçünün elden çıkması, memleketi 33 yıl nasıl idare ettiğine en açık delildir. Yine Abdülhamid Han'ın tahttan indirilmesiyle kan gölü haline çevrilen Ortadoğu 'da hala huzurun tesis edilememiş olması, Arap aleminin siyonizmin oyuncağı haline gelmesi birlik ve beraberliklerinin dağılması sadece kendi coğrafyalarına değil tüm dünyaya çok ağır bedeller ödetmiştir."

 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Ortadoğu

  ,

  Gece

  ,

  yönetim

  ,

  Birlik

  ,

  Evrensel