22. Türkiye İlahiyat Fakültesi Dekanları Toplantısı

22. Türkiye İlahiyat Fakültesi Dekanları Toplantısı
22. Türkiye İlahiyat Fakültesi Dekanları Toplantısı
- Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse: "Diyanet İşleri Başkanlığının magazinel bir dille yıpratılmasının, hatta kapatılması vaadiyle politik malzeme yapılmasının, toplumumuz nezdinde kaygı ve endişelere yol açtığını müşahede etmekteyiz"

BAYBURT (AA) - Bayburt Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen "22. Türkiye İlahiyat Fakülteleri Dekanları Toplantısı"na katılan 66 dekan, yaptıkları ortak açıklamayla Diyanet İşleri Başkanlığına yönelik tartışmaları değerlendirdi.

Bayburt Üniversitesi Yeni Kampüs Alanı konferans salonunda dün başlayan toplantıya katılan 66 ilahiyat fakültesi dekanı, ortak basın açıklaması hazırladı.

Dekanlar adına açıklamayı okuyan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, Diyanet İşleri Başkanlığının, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana toplumun dini konularda güven duyduğu en üst kurum olduğundan şüphe bulunmadığını belirtti.

Son dönemde dini söylem ve yaklaşımlarda, ideolojik nedenlerle İslam dinini terörle özdeşleştiren örgütlerin uç ve tek doğrucu bakış açılarının, küresel anlamda yaygınlaştırıldığını ifade eden Köse, "Böyle bir dönemde, farklı yapı ve düşüncelerin varlığına saygı ve hizmet üzerine yapılanan Diyanet İşleri Başkanlığının uluslararası arenadaki önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Hatta Müslümanların tarihi süreklilik içerisinde oluşmuş ortak kabulleri çerçevesine oturan din yorumlarına hizmet veren Diyanet İşleri Başkanlığı, toplum nezdinde nihai başvuru merci olan kurum haline gelmiştir" dedi.

Köse, İslam coğrafyasının kaos ve buhran içerinde bulunduğu günümüzde, birlik ve beraberliğin teminatı, uluslararası alanda da dini itidal ve orta yolun temsilcisi, saygın anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığının, zaman zaman politik söylem ve vaatlere konu edilmesinden kaygı duyduklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Sonuç olarak Diyanet İşleri Başkanlığının magazinel bir dille yıpratılmasının, hatta kapatılması vaadiyle politik malzeme yapılmasının, toplumumuz nezdinde kaygı ve endişelere yol açtığını müşahede etmekteyiz.  Bu nedenle toplumumuzun söz sahibi bütün kesimlerini, sorumlu davranmaya ve söylemlerinde daha dikkatli olmaya davet ediyoruz."