ANKOS 2015 Bölge Toplantısı Bayburt'ta yapılacak

ANKOS 2015 Bölge Toplantısı Bayburt'ta yapılacak
ANKOS 2015 Bölge Toplantısı Bayburt'ta yapılacak
BAYBURT (AA) - Bayburt Üniversitesi, 40 üniversitenin Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanları ile ANKOS yöneticilerinin katılacağı "ANKOS 2015...

BAYBURT (AA) - Bayburt Üniversitesi, 40 üniversitenin Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanları ile ANKOS yöneticilerinin katılacağı "ANKOS 2015 Bölge Toplantısı"na ev sahipliği yapacak.

 

Bayburt Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Hayrettin Dilek, toplantının, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun'un katkı ve destekleriyle Bayburt Üniversitesi ve Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOS) işbirliğiyle düzenlendiğini belirtti.

Toplantının amacının, akademik kütüphanelerde görev yapan yöneticilerin, elektronik kaynaklar konusundaki mesleki bilgi ve tecrübelerini arttırmak, bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamak, yeni işbirliği ve ortak çalışma alanları oluşturmak, profesyonel iletişim ve işbirliğini arttırmak olduğunu ifade eden Dilek, şunları söyledi:

"Toplantının bölge üniversiteleriyle işbirliği içinde olmak, karşılaşmış olduğumuz güçlükleri, sıkıntıları hafifletmek amacıyla üniversitelerarası destek oluşturmak, birlikte iş yapmak gibi hedefleri bulunuyor. Ayrıca katılımcılar üniversitemizi ve Bayburt'umuzu da yakından tanıma fırsatı bulacak. Toplantıda ANKOS'un yapısı, işleyişi, etkinlikleri ile konsorsiyum dünyası, konsorsiyum pazarlık süreci ve paylaşım modelleri, elektronik kaynakların seçimi, değerlendirilmesi ve kullanım istatistikleri, kamu üniversitelerinde kütüphane bütçeleri, elektronik kaynakların ödeme süreçleri, türkiye 'de bilimsel bilgiye erişimin bibliyometrik analiz yönünden değerlendirilmesi hususlarında konu uzmanları tarafından bilgilendirme yapılacak olup, program sonrası Bayburt Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ve kampüs gezisi gerçekleştirilecek. 24 Ekim Cumartesi akşamı Bayburt Öğretmenevi'nde Bayburt kültürünü yansıtan sosyal etkinlik gerçekleştirilecek. Sosyal program çerçevesinde 25 Ekim Pazar günü Bayburt Baksı Müzesi, Aydıntepe Yeraltı Şehri ve Bayburt Kalesi gezilecek."