Atıl otel binası Kur'an kursu olacak

Atıl otel binası Kur'an kursu olacak
Atıl otel binası Kur'an kursu olacak
- Bayburt'un Arpalı beldesinde işletmeci bulunamadığı için 24 yıldır atıl durumda olan bina, hayırsever bir vatandaşın girişimiyle onarılarak Kur'an kursuna dönüştürülüyor - Arpalı Belediye Başkanı Terzi: "Bina, 5 yıldızlı otel kalitesinde hizmete açılacak. Konfor olarak hiçbir Kur'an kursu burayla mukayese dahi edilemez"

BAYBURT (AA) - Bayburt'un Arpalı beldesinde 24 yıl önce otel olarak yaptırılan ancak işletmeci bulunamayınca atıl hale gelen bina, kız Kur'an kursu olarak hizmet vermek üzere yeniden düzenleniyor.

Arpalı Belediye Başkanı Şadi Terzi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arpalı'da dönemin belediye başkanı tarafından Devlet Planlama Teşkilatı'na ihtiyaç olarak bildirilen otel yapımının kabul edilerek 1989 yılında inşaata başlandığını söyledi.

Otel binasının yüzde 60'ının belediye, yüzde 40'ının Devlet Planlama Teşkilatı'nın katkılarıyla yapılarak 1991'de Arpalı Belediyesine teslim edildiğini anlatan Terzi, "Bina bugüne kadar hiç kullanılamadı. Turizm işletmecisi bulunamadığından bina atıl vaziyette bekliyordu. Ben de dahil olmak üzere bu zamana kadar görev yapan belediye başkanlarımız tarafından Bayburt Üniversitesi başta olmak üzere çeşitli kurumlara binanın işletilmesi teklif edildi ancak hiçbir neticeye varamadık" dedi.

Terzi, 2014'te göreve geldiğinde binayı gezdiğini ifade ederek, "Otel binası çok harap vaziyetteydi. Belediyemizin imkanları kısıtlı olduğu için tadilat, tamirat işleri yapılamadı. Binayı o vaziyete görünce 'ne yapabiliriz' diye düşünmeye başlamıştım. Sonuçta burası bir kamu binası, elimizden çıkması işimize gelmiyordu. Bina birkaç yıl daha atıl kalsa tamamen yıkılacaktı" diye konuştu.

Atıl vaziyette 24 yıldır bekleyen binayı değerlendirmek için arayış içine girdiklerini belirten Terzi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Beldemizden bir hayırsever, binayı Kur'an kursu olarak faaliyete geçirmek istediğini söyledi. Biz de bunun üzerine müftülükle görüştük. Bayburt Müftülüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı bize bu konuda destek verdi. 'Siz bu binayı sponsor vasıtasıyla onararak kullanılabilir vaziyete getirin, biz bu binayı kız Kur'an kursu olarak açacağız' dediler. Diyanet İşleri Başkanlığından bu sözü alınca binayı sembolik bedelle onlara devrettik. Hayırsever vatandaşımız yaklaşık 600 bin lira bakım, onarım masrafı yaparak binayı yeniden kullanılabilir duruma getirdi."

- "Belki de üniversitelerde, özel okullarda, kolejlerde bu standart yok"

Terzi, binada bakım, onarım işlerinin hızlı şekilde devam ettiğini, Kur'an kursunun 2015-2016 eğitim -öğretim yılına hazır olacağını kaydederek, "Bina, 5 yıldızlı otel kalitesinde hizmete açılacak. Konfor olarak hiçbir Kur'an kursu burayla mukayese dahi edilemez. Çünkü otel standardında yapıldığı için her şeyi düzenlendi. 26 odası var. Odalarda banyo ve lavabo mevcut. Öğrencilerimiz üçer kişilik odalarda kalacak. Türkiye 'de birçok Kur'an kursuna gittik. Belki de üniversitelerde, özel okullarda, kolejlerde bu standart yok" ifadesini kullandı.