Baksı Müzesi'nde 10. yıl kutlaması

Baksı Müzesi'nde 10. yıl kutlaması
Baksı Müzesi'nde 10. yıl kutlaması
- Baksı Kültür Sanat Vakfı, kuruluş yıldönümünü konserin yanı sıra "ON" sergisi ile kutladı

BAYBURT (AA) - Baksı Kültür Sanat Vakfı, kuruluşunun 10. yılını, Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu'nun sahne aldığı 10. yıl konserinin yanı sıra "ON" sergisi ile kutladı.

Baksı Müzesi'ndeki programa, Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Ayhan Vural, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak ve davetliler ile vatandaşlar katıldı.

Kutlamaların ilk programında, küratörlüğünü Alman sanatçı Marcus Graf'ın yaptığı, çağdaş sanatçıların eserleri ile yerel sanat yapıtlarını bir araya getiren ve tarihsel olduğu kadar etnografik açıdan da önemli eserleri içeren "ON" sergisinin basın tanıtımı yapıldı.

Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, 10. yılı kutlama arzularının, Avrupa Konseyi Müze Ödülü'nü aldıktan sonra oluştuğunu söyledi.

Koçan, arkalarında bir sermaye gücünün olmadığına işaret ederek, "Burada bizi en çok destekleyen sanatçılar oldu, gönüllüler oldu. Bayburtlu gurbetçiler bizi çok destekliyor. Gençler büyük bir sevgi ve sempati duyuyor. Son dönemlerde biraz mesafeli olmamıza rağmen Bayburt'un yerel yönetimi ve resmi bürokrasisi ile çok doğrudan destek ilişkisi içindeyiz" dedi.

Baksı'nın bir şeyi "mutlaka başarması lazım geldiğine inandığını" belirten Hüsamettin Koçan, "O da sivil bir kuruluş olarak kendisini sürdürebilme, gönüllülüğe dayalı bir sürdürülebilme yapısının olması gerektiğini düşünüyorum. Biz hep küratörlü sergiler yapmaya çalışıyoruz. Çünkü bir sistemin ana işleyişi neyse, o işleyişe bağlı kalmak istiyoruz. Bu seneki sergimiz, bizim üçüncü büyük sergimiz. Marcus Graf o sergiyi düzenledi" diye konuştu.

"Herkesin gitmek istediği yere herkesi çağırma projesidir bu" diyerek, Baksı Müzesi projesini özetleyen Koçan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bir 'gelecekçi' projedir. Bu bir aslında belki de hayatın bizi bir 'oldu bittiyle' göçe zorladığı bir dünyada hafif bir 'başkaldırı' yanı var ama bizim bütün ilişkilerimiz, barış içerisinde ilişkiler. Buradaki insanlarla kurduğumuz ilişkiler o anlamda 'karşılıklı eleştirel' ilişkiler değil, 'ortak anlayışla üretim' ilişkileri kurmaya çalışıyoruz. Bizim büyük projemiz buradaydı ama ikinci büyük projemiz ' Kadın İstihdam Merkezi'dir. Kadın İstihdam Merkezi'nde yeni şehirli kadın modelimiz var. O kadınların istihdam edilmesi için bir alan açmaya çalışıyoruz. Orada üretim oluşturmaya çalışacağız ve bunu uluslararası pazara sunacağız. İlkemiz şu; el emeğini mutlaka koruyacağız, fabrikasyon yapmayacağız. Doğal malzeme kullanacağız, doğal boya kullanacağız. Bir de bizim kadınların ürettikleri, çağdaş tasarımcılar tarafından tasarlanacak."

Konuşmanın ardından Baksı Müzesi ana binasında Alman sanatçı Marcus Graf'ın küratörlüğünde gerçekleştirilen "ON" sergisi gezildi. Graf, katılımcılara sergide yer alana eserler hakkında bilgi de verdi.

Baksı Müzesi'ndeki "ON" sergisi, Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu'nun sahne aldığı 10. yıl konseri ile sona erdi.