Bayburt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulması

Bayburt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulması
Bayburt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulması
- AK Parti Bayburt Milletvekili Naci Ağbal: "Yükseköğretim Kurulu, Bayburt Üniversitesi bünyesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulmasını onayladı"

BAYBURT (AA) - AK Parti Bayburt Milletvekili Naci Ağbal, Yükseköğretim Kurulu'nun Bayburt Üniversitesi bünyesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulmasını onayladığını söyledi. 

Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçim sürecinde AK Parti 'nin Bayburt için verdiği sözlerden birinin de Bayburt Üniversitesinin hem nitelik olarak büyütülmesi hem de nicelik olarak geliştirilmesi olduğunu belirterek, "Yani hem sayı olarak öğrenci sayısını 7 binden 15 bine çıkaracağız dedik, hem de Bayburt Üniversitesindeki fakültelerin sayısını arttırmak suretiyle niceliğini de büyüteceğiz. Yani Bayburt Üniversitesini Türkiye 'nin sayılı üniversitelerinden biri haline getireceğiz" dedi.

Bu kapsamda da daha seçim bitmeden Bayburt Üniversitesi bünyesinde İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinin kuruluşunu tamamlayarak Bakanlar Kurulu kararını çıkarttıklarını ifade eden Ağbal, "Ben daha sonra verdiğim demeçlerde de söylemiştim. Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bayburt Üniversitesi için son derece önemli fakülte olacak ve bu fakülte gerçekten Bayburt Üniversitesine talebi artıracak. Bayburt Üniversitesinin bu konuda YÖK nezdinde talepte bulunmasının ardından bu fakültenin kuruluşunu da Yükseköğretim Kurulu nezdinde ben şahsen özel olarak takip ettim" ifadesini kullandı.

Ağbal, normalde her üniversite bünyesinde bir Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulmasını istediğine vurgu yaparak, "Bu bölümlere büyük talep olduğu için o üniversitenin üniversite sıralamasındaki yerini değiştirir. Bu noktada Yükseköğretim Kurulu bizim Bayburt Üniversitesi ile ilgili girişimimize, çabalarımıza büyük destek verdi. Yükseköğretim Kurulu, Bayburt Üniversitesi bünyesinde Sağlık Bilimkleri Fakültesi kurulmasını onayladı ve almış olduğu genel kurul kararını Milli Eğitim Bakanlığı 'na gönderdi" diye konuştu.

Bayburt Üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin kurulmasıyla önemli bir aşamaya geçmiş olacağına işaret eden Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bayburt Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ile kendi bölgesindeki üniversiteler arasında konumunu güçlendirecek. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında inşallah çabalarımızın netice vereceğine inanıyorum. Bu fakülte bünyesinde hemşirelik bölümü açılacak ve 100 kişilik kontenjan verilecek, ebelik bölümü açılacak, 50 kontenjanı olacak. Sağlık yönetimi bölümü açılacak 50 kontenjanı olacak. Beslenme ve diyetetik bölümü olacak, 50 kontenjanı olacak. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü olacak ve bu bölümde de 50 kişi olacak. Bu sayede Bayburt Üniversitesi'ne Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne toplam 300 kişilik kontenjan verilmiş olacak."

Ağbal, Bayburt Üniversitesinin Bayburt'un sosyo-ekonomik gelişmesinde ne kadar önemli olduğunu seçim süresince sürekli vurguladığını belirterek, "İnşallah bundan sonra da bu çabalarımız devam edecek. Bundan sonraki aşamada Milli Eğitim Bakanlığı Maliye Bakanlığına, Devlet Personel Başkanlığına ve Kalkınma Bakanlığına görüş soracak. Bu görüşleri de ben özel olarak takip edeceğim. Ardından da bu konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı çıkacak. Onun da en hızlı şekilde çıkması konusunda her türlü girişimi özel olarak yapacağım ve inşallah Bayburt Üniversitesi 2016-2017 eğitim öğretim yılında Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne kavuşmuş ve yep yeni bir aşamayı geçmiş olacak" dedi.