Bayburt Üniversitesinde seminer düzenlendi

Bayburt Üniversitesinde seminer düzenlendi
Bayburt Üniversitesinde seminer düzenlendi
BAYBURT (AA) - Bayburt Üniversitesinin davetlisi olarak kente gelen Katar Üniversitesi Matematik-İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Safeer Hussain...

BAYBURT (AA) - Bayburt Üniversitesinin davetlisi olarak kente gelen Katar Üniversitesi Matematik-İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Safeer Hussain Khan, "Üç Adımlı ve Üç Dönüşümlü İterasyon Yönteminin Contractive Like Operatörlerin Ortak Sabit Noktalarına Yakınsaması" konulu seminer verdi.

Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'ndaki seminere, Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Akbulut, Atatürk Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Özdemir, Erzurum Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Aydın ile akademisyenler ve matematik öğretmenleri katıldı.

Seminerde ilk olarak sabit nokta kavramı, sabit noktanın önemi, kullanım alanları ile bazı dönüşüm tanımları ve temel iterasyon metotlarını hakkında bilgi veren Khan, "Sabit nokta teorisi fizik, mühendislik, ekonomi ve oyun teorisinde geniş uygulama alanlarına sahip. Yine uygulamalı matematikte verilen bir denklemin çözümünün olup olmadığı sabit nokta teorisi yardımıyla bulunabilir. Denklemde kullanılan dönüşümün sabit noktası varsa o denklemin çözümü de var" dedi.

Seminer sonunda Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Akbulut, Khan'a üzerinde Bayburt Üniversitesi logosunun bulunduğu çini işlemeli tabak hediye etti.