Bayburt'ta 3. sınıf emniyet müdürünün öldürülmesi davası

Bayburt'ta 3. sınıf emniyet müdürünün öldürülmesi davası
Bayburt'ta 3. sınıf emniyet müdürünün öldürülmesi davası
- 3. Sınıf Emniyet Müdürü Ömer Lütfü Evci'yi kaldığı apartta öldürdüğü iddia edilen üniversite öğrencisinin yargılanmasına başlandı

BAYBURT (AA) - Bayburt'ta, 3. sınıf Emniyet Müdürü Ömer Lütfü Evci'nin kaldığı apartta öldürülmesine ilişkin dava başladı.

Bayburt Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, "canavarca hisle kasten öldürme" suçundan tutuklu bulunan üniversite öğrencisi Bayram Çakır hazır bulundu.

Çakır, ifadesinde hakkındaki iddiayı reddederek, "Maktulü ben öldürmedim. Öldürülen müdürle aynı apartta kalmanın ötesinde bir tanışıklığım yok. Sadece karşılaştığımızda bir selamlaşmanın ötesinde ilişkim yok" dedi.

Evci'ye 11 Kasım 2014'te tatlı ikramında bulunduğunu ifade eden Çakır, "Olaydan bir gün önce, perşembe günü hastalığım nedeniyle hastaneye gittim. Aynı gün 19.00'da Onur ve Erdem isimli arkadaşlarımla dizi izlemek için aparttaki odama geldik. Arkadaşlar içeceği için bira da aldık. Onur ve Erdem içti. Kaloriferin neden yanmadığını yan odadaki emniyet müdürünün kapısını çalarak sordum" dedi.

Daha sonra pizza almak için dışarı çıktığını anlatan Çakır, "Fırın kapalı olduğu için pizza almadan geri geldim. Arkadaşlarım gittikten sonra ben dizinin eski bölümlerini internetten izledim. 01.00 ya da 01.30 gibi yattım. Hasta olduğum için de gece sıklıkla çamaşırlarımı değiştirmek için kalkıyordum. O gece de birkaç defa çamaşırlarımı değiştirmeye kalktım ama hiçbir ses duymadım" diye konuştu.

Olay günü sabahı çöpe bir poşet atmasının sorulması üzerine Çakır, olay günü sınavının olduğu için sabah erkenden kaktığını ve okula gitmek için apartan ayrıldığını belirterek, "Saban 08.00 gibi apartan çıkmıştım. Gece değiştirdiğim ve koku yapmaması için poşete koyarak pencere önüne bıraktığım poşetin 7. kattan yere düştüğünü gördüm. O poşeti alarak okula giderken yol üzerinde Çoruh Nehri kıyısında bulunan çöpe attım. Poşette ayrıca çerez benzeri çöpler vardı" dedi.

Sınavdan sonra memlekete giden Çakır, 10 gün sonra olaya ilişkin ifade vermek için Of'tan Bayburt'a geldiğini, banyosunda daha hiç görmediği kumlu ayakkabı izi gördüğünü, inceleme yapan polislerin ait olabileceğini düşündüğünü söyledi. 

Polisin odasında yaptığı aramada bulunan ve üzerinde maktulün kan izinin yer aldığı yıkanmış banyo havlusunun sorulması üzerine Çakır, havlunun sonradan odasına bırakılmış olabileceğini öne sürerek, "Polis bana bu havluyu bir fotoğrafla göstererek sordu. Benim de havlum var ama fotoğraftaki havlu benim mi bilmiyorum. O havluda kan lekesi varmış. O kanla benim hiçbir alakam yok. O gün kesinlikle havlu yıkamadım. Polis benim odamda birkaç defa arama yapmış. Bu havluyu neden birinci ve ikinci aramada değil de üçüncü aramada buluyor? Bu havlu sonradan konulmuş olabilir. Kanın nasıl bulaştığını bilmiyorum" diye konuştu.

Sanık Çakır'ın avukatları Mehmet Şentürk, Ali Haydar Dereli ve Mehmet Çakır, olayı müvekkilinin işlemediğini, bu cinayetin profesyonel bir ekip tarafından yapılma olasılığının güçlü olduğunu belirterek, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Öldürülen 3. Sınıf Emniyet Müdürü Ömer Lütfi Evci'nin Avukatı Mehmet Güleç, babası Vedat, annesi Nesrin, kız kardeşleri Tuba ve Pınar Evci ise adaletin yerini bulmasını istediklerini dile getirdi.

Davanın ilk duruşmasında 78 tanıktan 28'i dinlendi.  Mahkeme heyeti, ifadelerin ardından eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

Davanın görüldüğü Bayburt Adliyesi önüne gelen tutuklu sanık Çakır'ın yakınları çeşitli pankartlar açarak olaya tepki gösterdi. Polis adliye önünde güvenlik önlemi aldı.