Bayburt'ta, arı yetiştiricileri bilgilendirildi

Bayburt'ta, arı yetiştiricileri bilgilendirildi
Bayburt'ta, arı yetiştiricileri bilgilendirildi
- Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında arılı kovan dağıtılan arıcılara yönelik bilgilendirme programı düzenlendi

BAYBURT (AA) - Bayburt'ta, Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında arılı kovan dağıtılan arıcılara yönelik bilgilendirme programı düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, Emekli Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, konuşmacı olarak katıldı.

Kaynak kullanımı, damızlık kullanımı, bakım ve beslenme, populasyon düzenleme, modern ekipman kullanımı ile hastalık ve zararlı savaşımı gibi konularda arıcılara bilgilendirme yapan Doğaroğlu, "Arıcılıkta başarı olmak için altı ana konu var. Bunlardan biri kaynak kullanımı. Kaynak nedir? Dışarıdaki çiçek veya salgı yapan bir ağaç veya ona salgı yaptıran bir böcek, onun bıraktığı şekerli madde, yada bir meyve artığı. Bütün şekerli sıvılar çiçekten gelsin nereden gelirse gelsin nektar dediğimiz bunlar kaynağımızı oluşturuyor. Bizim başarımız dışarıdan gelen kaynak ne kadar fazla olursa ya da o kaynaktan biz ne kadar faydalanabiliyorsak o kadar bu işte başarıyı sağlıyoruz" dedi.

Doğaroğlu, Türkiye'de günümüzde uygulanan bakım ve beslenme çalışmalarının para ödeyerek arıya zarar verildiğini işaret ederek, "Biz faydası olsun diye bazı şeyleri kulaktan duyma bedel ödeyip arıya zarar veriyoruz. Bu hastalık ve zararlı mücadelesinde de böyle. Yani bir bedel ödeyip arıya zarar vermek yerine onun doğrusunu yapıp hem siz hem arılar sağlıklı olacak" diye konuştu.