Bayburt'ta "koca ciğer" maketi sergilendi

Bayburt'ta "koca ciğer" maketi sergilendi
Bayburt'ta "koca ciğer" maketi sergilendi
BAYBURT (AA) - Bayburt'ta, Sağlık Bakanlığınca hazırlanan "koca ciğer" maketi sergilendi.Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar,...

BAYBURT (AA) - Bayburt'ta, Sağlık Bakanlığınca hazırlanan "koca ciğer" maketi sergilendi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğünce akciğer kanseri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan koca ciğer maketinin sergilendiği etkinlik düzenlendi.

Bayburt AVM'de düzenlenen etkinlikte gazetecilere açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Zülkarni Özbek, Sağlık Bakanlığının desteğiyle Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneğince akciğer kanserine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ve tüm Türkiye'de uygulanan "Koca Ciğer Projesi"nin durağının, bu hafta Bayburt olduğunu belirtti.

Etkinlik kapsamında Bayburt Devlet Hastanesi ve Bayburt AVM'de koca ciğer maketinin sergileneceği ve vatandaşlara sigara, KOAH, kanserle ilgili broşürler dağıtılacağını ifade eden Özbek, şunları söyledi:

"Sigaranın bırakılması halinde akciğer kanserine yakalanma riski önemli ölçüde azalmaktadır. Sigara kullanmak ve sigara içilen ortamda bulunmak akciğer kanserinin en önemli nedenidir. Dünya Sağlık Örgütüne göre akciğer kanseri tüm dünyada kanser türleri arasında, erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür. Dünyada her yıl ortalama 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden olmaktadır.  Bu kapsamda sigara kullanan vatandaşlarımız Bayburt Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Erken Teşhis ve Tedavi Merkezi (KETEM) Sigara Bıraktırma Polikliniğinde muayene olup müdürlüğümüzden ücretsiz sigara bıraktırma ilaçlarını temin edebilirler."

Program kapsamında isteyen vatandaşlara karbonmonoksit ölçüm cihazı ile nefeste karbonmonoksit düzeyi ölçümü yapıldı.