Bayburt'ta OSB ziyareti

Bayburt'ta OSB ziyareti
Bayburt'ta OSB ziyareti
BAYBURT (AA) - AK Parti Bayburt Milletvekili adayı Naci Ağbal, Bayburt Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yatırımcıları ziyaret etti.Organize Sanayi...

BAYBURT (AA) - AK Parti Bayburt Milletvekili adayı Naci Ağbal, Bayburt Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yatırımcıları ziyaret etti.

Organize Sanayi Bölgesi ziyaretine, Vali Yusuf Odabaş, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak, AK Parti Bayburt İl Başkanı Hakan Kobal ile birlikte gelen Ağbal, buradaki yatırımcılarla tek tek görüşerek kendilerinden beklenti ve taleplerini dinledi.

Ağbal, ziyareti sırasında çalışmalarını takip eden basın mensuplarına Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ağbal, Bayburt'a geldiğinde buradaki birinci önceliğine tarım ve hayvancılığa dayalı ekonominin büyütülmesini koyduğunu söyledi.

Bu anlamda Organize Sanayi Bölgesi'nin bu amaca hizmet edecek önemli bir yer olduğunu dile getiren Ağbal, "Organize Sanayi Bölgesi'ne ilişkin olarak gerek İstanbul 'da, gerekse de Ankara 'da bazı yatırımcılarla görüşmüştük. Onlar da bu bölgeye gelip yatırım yapmak istediklerini ancak bazı eksikliklerin olduğunu bize söylemişlerdi. Dolayısıyla Sayın Valimiz ile buraya gelirken acaba bu eksiklikler nedir diye yerinde görmek istedik. Burada kurulu işletmelerimizi gezdik. İşletmelerimiz hakikaten Bayburt ekonomisine kan veren, insanlara ve aş veren işletmeler" dedi.

Ağbal, burada genelde gördüğü yetersizliğin işletme sermaye yetersizlikleri olduğunu işaret ederek, şunları dile getirdi:

"Bizim de Organize Sanayi Bölgesi'nin eksikliklerini bir an önce tamamlamamız gerekiyor. Bu bağlamda çalışmalara başladığımız ilk andan itibaren valilikteki bu konuyla ilgili arkadaşlarımızla görüştüğümüzde OSB'nin bazı altyapı eksikliklerinin olduğunu öğrendik. Bu konularla ilgili olarak önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık'la görüştük. Sağ olsun kendileri bize bu konuda bir çalışma yapılıp bakanlığa gönderilmesini istedi. Bunu da geçen hafta bakanlığa gönderdik. İki gün önce sayın bakanımızla telefonla görüştüm. Sağ olsun Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü'ne talimatlarını verdi. Yaklaşık 4 milyon Türk Lirası tutarında bakanlığa bir projemiz gitti. Onu şu anda süratle sonuçlandıracaklarını ve bu kaynağı Bayburt'a tahsis edeceklerini Sayın Bakan bize müjde olarak verdi."

Bayburt Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili kendisine ikinci sorun olarak doğalgaz boru hattının buraya çekilmesi ihtiyacının söylendiğini anımsatan Ağbal, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bu konuda da valilik bünyesinde çalışmalar yapıldı. Yaklaşık bir buçuk kilometrelik bir mesafeden doğalgazın OSB'ye getirilmesi gerekiyordu. Bu konuyu da Enerji Bakanımıza iletmiştim. Kendisi de sağ olsunlar dün akşam bana dönüş yaptılar. Bir ay içerisinde Bayburt Organize Sanayi Bölgesi'ne doğalgazın getirilmesi ile ilgili ihaleye çıkılacağı müjdesini verdi. Dolayısıyla ihaleyi süratle yapacağız ve ardından doğalgazı Organize Sanayi Bölgesi'ne getirmiş olacağız. Buradaki işletmelerle yaptığımız görüşmelerde de hakikaten doğalgazın buraya gelmesi ciddi anlamda hem maliyetler noktasında katkı sağlayacak hem de bir noktada buraya yatırımcıları çekecek."