Bayburt'tan Suriyeli Türkmenlere yardım

Bayburt'tan Suriyeli Türkmenlere yardım
Bayburt'tan Suriyeli Türkmenlere yardım
- Bayburt'ta, İHH İnsani Yardım Vakfı Bayburt Şubesi tarafından toplanan bir tır dolusu gıda ve giyim eşyası, Suriye'deki Türkmenlere gönderildi

BAYBURT (AA) - Bayburt'ta, Suriye'deki Türkmenlere ulaştırılmak üzere bir tır dolusu gıda ve giyim eşyası toplandı.

Yardım tırı gönderilmeden önce Bayburt Valiliği önünde tören düzenlendi. Vali Yusuf Odabaş, burada yaptığı konuşmada, Suriye'deki iç savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlara yardım etmenin önem taşıdığını söyledi.

Azığından, gelirinden artırdığı miktarı vermenin insanlık görevi olduğunu herkesin kabul etmesi gerektiğini dile getiren Odabaş, çünkü insanların savaşta hayatını idame ettirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Birinci Dünya Savaşı öncesi Fransızların cetvelle çizdiği bir sınır bulunduğunu ifade eden Odabaş, şöyle konuştu:

"İnsanlarımızın bir kısmı Suriye'de, bir kısmı Kilis tarafında kalmış. Dolayısıyla orada ölen her insanın ülkemizde ölen insandan farkı yok. Onlar da Müslüman, Müslüman kanı akıyor. Bize 'el, aman' deyip sığınan insanlar. İmkanlarımız ölçüsünde onlara yardımcı olmamız gerekiyor."

Belediye Başkanı Mete Memiş de yaşanan sürecin uzun ve meşakkatli olduğunu belirtti.

Bugün ümmetin imtihanının Suriye, Filistin, Gazze olduğunu anlatan Memiş, şunları kaydetti:

"Bir şeyi unutmayalım. Eğer Müslüman, sırf Müslüman oldukları için işkenceye maruz kalan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi unutursa inanıyorum ki ümmet imtihanını başarıyla tamamlayamayacaktır. Filistin bizim, Suriye bizim, Mısır bizim, Kerkük bizim ama Doğu Türkistan da bizim. Bu anlamda bütün Bayburtlu kardeşlerimin ezilen, mazlum, yardıma ihtiyacı olana ırkına bakmadan yardım etmesini istiyorum." 

İHH İnsani Yardım Vakfı Bayburt Şube Başkanı İlhami Polat ise daha önce de yardıma muhtaç kişilere 4 yardım tırı gönderdiklerini söyledi.

Bayburt'tan Suriye'deki Türkmenlere insani yardım olarak bir tır daha bugün yola çıkardıklarına işaret eden Polat, "Bu, bizim beşinci tırımız. Bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Yardım kampanyasında bizlere destek veren sayın valimize, belediye başkanımıza, müftümüze, milli eğitim müdürümüze ve gönüldaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Polat, yardım tırında makarna, un, pirinç, sıvı yağ ile kadın ve erkek giyim malzemeleri bulunduğunu kaydetti.

Törenin ardından yardım tırı yola yardım malzemelerini götürmek üzere Suriye'ye gitti. 

 Törene AK Parti Bayburt İl Başkanı Hakan Kobal ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar da katıldı.