Çin'de öldürülen Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı

Çin'de öldürülen Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı
Çin'de öldürülen Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı
- Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki oruç yasağına uymadıkları gerekçesiyle öldürülen Uygur Türkleri için Bayburt'ta gıyabi cenaze namazı kılındı

BAYBURT (AA) - Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki oruç yasağına uymadığı gerekçesiyle öldürüldüğü öne sürülen Uygur Türkleri için Bayburt'ta gıyabi cenaze namazı kılındı.

Bayburt Ülkü Ocakları mensupları, Yeni Cami'de cuma namazı sonrası öldürülen Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Bayburt Ülkü Ocakları Başkanı Muhammet Kılıç yaptığı açıklamada, Çin 'in işgali altındaki Doğu Türkistan'da uzun yıllardan beri zulmün devam ettiğini, Müslüman Uygur Türkleri'nin yaşam mücadelesi verdiğini söyledi.

Çin'de tüm insani erdemlerin yok edilmeye çalışıldığını ifade eden Kılıç, Müslümanlara yapılan işkencenin had safhaya çıktığını aktardı.

Tüm Müslüman alemine Çin'e "dur" deme çağrısında bulunan Kılıç, şunları kaydetti:

" Ramazan ayında din ve soy kardeşimiz Uygur Türkleri'nin acılarını görmezden gelerek çizdikleri pembe tabloların hayalleri içerisinde milletimizi de bu senaryolarla uyutmaya çalışanları kınıyor ve uyarıyoruz. Aziz milletimizi, işkenceyi kendisi için bir yol seçen ve hukuk dışı uygulamaları ile bilinen Çin'in zulmüne dur demeye çağırıyoruz."