Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- AK Parti Bayburt Milletvekili adayları Naci Ağbal ile Bünyamin Özbek, Bayburt Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti

BAYBURT (AA) - AK Parti  Bayburt Milletvekili adayları Naci Ağbal ile Bünyamin Özbek, Bayburt Gazeteciler Cemiyetini (BGC) ziyaret etti.

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kobal ve partililerin de katıldığı ziyarette Ağbal ve Özbek, BGC Başkanı Yaşar Yıldız ile kentte görev yapan basın mensuplarıyla sohbet etti.

Ağbal, ziyarette yaptığı konuşmada, hiçbir milletinin, Türk milletinden üstün bir tarafı olmadığını belirterek, "Bilinçli ve şuurlu bir millet çalışıyorsa, birlik ve beraberlikle hareket ediyorsa, ürettiğini önüne koyuyorsa, bilimi ve teknolojiyi hedef alıyorsa o milletler ileri gidiyor" dedi.

Dünyada gelişen, gelişmiş ve çağı yakalamış ülkeler olduğunu dile getiren Ağbal, "Dünyanın en büyük 17'inci ekonomisine sahip bir ülke konumunda olan Türkiye var. Gönül isterdi ki bugün biz gelişmişlik endeksine göre daha önlerde olalım" ifadesini kullandı.

Basının önemine işaret eden Ağbal, "Toplumun hem sesi olacak hem vicdanı olacak hem de toplumun önünde onu doğruya, iyiye ve güzele yönlendiren olacak. Zaman zaman basının toplumdaki karşılığı ve güvenilirliği de tartışma konusu olmuştur.  Ankara 'da ulusal basınla yıllardır çalışan bir bürokrat olarak, basının esas yükünü çeken aktörler aslında muhabirlerdir" diye konuştu.

Ağbal, basının hiçbir şekilde kendi esas bulunduğu mecranın dışındaki amaçlara kullanılmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Buna herkes imza atmalıdır. Vatandaşın haber alma hürriyeti var. Anayasal güvence altına alınmış bu hürriyetine basın bu bilinçle hareket etmelidir. Bir başka alanda kendisine manevra alanı oluşturmak istememeli, kendisini farklı şekilde konuşlandırmak istediğinde buna karşı çıkılmalıdır. Bir başta iki şapka olmaz. Bugün batıdaki medya kuruluşlarına baktığım zaman, Türkiye'deki basına ilişkin sorunların çoğunu orada görmüyorum. Çünkü bir şekilde basın kendisinin nerede konumlanması gerektiğini biliyor ve orada konumlanıyor."

Sürekli şekilde yapılanları görmezden gelen veya yapılmayanları varmış gibi gösteren, kötümserlik edebiyatı üreten medyanın da doğru olmadığını dile getiren Ağbal, "Benim vatandaşımın doğru haber alma hakkı var. Basında ki güç diyorum kimsede yok. Ben zaman zaman basının haberlerine konu olmuş biri olarak haberi yazanın öyle bir ayrıcalığı var ki haberi yazıyor o gazetede duruyor, sanal ortamda kalıyor ama bir gün sonra o haber yalanlanmış olsa bile, külliyen yalan olsa bile asla o basın organı yaptığıyla kalıyor" dedi.

Cemiyet Başkanı Yıldız ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.