İlk ders "okul sütüyle" başladı

İlk ders "okul sütüyle" başladı
İlk ders "okul sütüyle" başladı
- Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan ve 2011 yılında uygulamaya konulan "Okul Sütü Programı" kapsamında Bayburt'ta öğrencilere süt dağıtıldı

BAYBURT (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan ve 2011 yılında uygulamaya konulan "Okul Sütü Programı" kapsamında Bayburt'ta öğrencilere süt dağıtıldı.

Bayburt Valisi Yusuf Odabaş'ın katılımıyla Hoca Ahmet Yesevi İlkokulu'nda gerçekleştirilen süt dağıtım programına, Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Bayburt Defterdarı Davut Kadadağ'ın yanı sıra Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Sağlık müdürlükleri temsilcileri katıldı.

Vali Odabaş, burada yaptığı konuşmada, öğrencilik yıllarında kendilerine de süt dağıtıldığını ancak o sütlerin bugün dağıtılan sütlerden çok farklı olduğunu belirterek, "Bize de süt veriliyordu ama verilen süt, süt tozundan yapılırdı. Amerika 'dan gelen süt tozundan yapılarak üretilen sütlerdi. Ben o günleri hatırlıyorum. Biz köylü çocuğu olduğumuz için evde tabii süte, organik süte alıştığımız için bu sütü içemiyorduk ve zorla bize içiriliyordu" dedi. 

Ülkenin o günlerden bu günlere gelmesinin çok büyük gelişme olduğunu ifade eden Odabaş, "Ülkemizin kendi sütünü kendi çocuklarına verebiliyor duruma gelmiş olmasını, ülkemiz için büyük gelişme olarak kabul ediyorum" diye konuştu.

Odabaş, okullardaki süt dağıtımının süt eriticileri için de sevindirici olduğunu kaydederek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Hepimiz biliyoruz ki süt ülkemizde üretiliyor ama üretici konumdaki çiftçilerimiz bu süt ürünlerinin fiyatının düşük olmasından dolayı mağduriyetler yaşadığını biliyoruz. Çocuklarımıza bu sütün alınarak içirilmiş olması talebi artırıyor, talep artınca da süt fiyatları yukarıya çıkmış oluyor. Bunu da çiftçiler açısından önemli bir unsur olarak değerlendiriyoruz. Ülkemiz için, çocuklarımaz için."

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan ise Bayburt genelinde 5 bin 180 öğrenciye süt dağıtımının planlandığını, il genelindeki çeşitli okullarda 493 öğrencinin velilerinin beyanıyla süt almayacağını söyledi.