İŞKUR'un İşgücü Piyasa Araştırması

İŞKUR'un İşgücü Piyasa Araştırması
İŞKUR'un İşgücü Piyasa Araştırması
BAYBURT (AA) - Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ömer Akdeniz, Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) bu ay yapacağı "İşgücü Piyasa Araştırması" kapsamında il...

BAYBURT (AA) - Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ömer Akdeniz,  Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) bu ay yapacağı "İşgücü Piyasa Araştırması" kapsamında il genelinde 95 iş yerini ziyaret edeceklerini bildirdi.

Akdeniz, yaptığı açıklamada, araştırmayla Bayburt işgücü piyasasının fotoğrafının çekilerek işgücü ihtiyacının tespit edileceğini belirtti.

Çalışma sonucu Bayburt'ta işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2015 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgileri derleyeceklerini ifade eden Akdeniz, iş yerleri ziyaretleri esnasında işverenlere İŞKUR hizmetlerini tanıtmanın yanı sıra yükümlülükleri, haklarıyla ilgili danışmanlık hizmeti de vereceklerini söyledi.

Kuruma kayıtlı olmayan iş yerlerinin kayıt altına alınacağını kaydeden Akdeniz, bu işlemi gerçekleştirirken açık işler almayı, açık işleri karşılamayı, karşılanamayan açık işlerle ilgili olarak işverenle özel çalışma yapmayı, aranan niteliklerde işgücü yetiştirilmesine yönelik işverenlerle işbirliği yapmayı, işverenin İŞKUR'un sunduğu diğer hizmetlere ilişkin görüş ve önerilerini almayı, işgücü yetiştirme alanında işverenlerden etkin olarak yararlanmayı hedeflediklerini kaydetti.

Akdeniz, çalışma sonuçlarının raporlaştırılmasının yine İŞKUR personeli tarafından gerçekleştirileceğini belirterek, çalışmanın sonuç raporlarında ilin işgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınarak işgücü piyasa yapısı ve işgücü piyasası ihtiyaçlarının ortaya konulacağını, aktif işgücü hizmetlerinden özellikle işgücü yetiştirme kurslarını tespit edilen ihtiyaçlara göre açmayı planladıklarının altını çizdi.

Geliştirilecek istihdam politikalarının araştırmanın sonuçları dikkate alınarak oluşturulacağını kaydeden Akdeniz, araştırmanın ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olmasını diledi.