İstanbul'daki başarılı öğrenciler geziyle ödüllendirildi

İstanbul'daki başarılı öğrenciler geziyle ödüllendirildi
İstanbul'daki başarılı öğrenciler geziyle ödüllendirildi
- İstanbul'daki çeşitli İmam Hatip Ortaokullarında eğitim gören başarılı öğrenciler "Hele Dadaş Biz Gelirük" projesi ile Erzurum ve Bayburt gezisiyle ödüllendirildi.

BAYBURT (AA) - İstanbul 'daki çeşitli İmam Hatip Ortaokullarında eğitim  gören başarılı öğrenciler "Hele Dadaş Biz Gelirük" projesiyle Erzurum ve Bayburt gezisiyle ödüllendirildi.

Kartal İmam Hatip Ortaokulunca yürütülen proje kapsamında 2014-2015 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde derslerinde başarılı olan 35 öğrenci, 5 günlük geziyle Anadolu kültürünü yakından tanıma fırsatı buldu.

Proje koordinatörü Fikret Kocaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Kartal bölgesindeki İmam Hatip Ortaokulları olarak yaptıkları proje kapsamında derslerinde başarılı olan ve Anadolu kültürünü tanımak isteyen öğrencilerle Erzurum ve Bayburt'u gezdiklerini söyledi.

Projenin amacının öncelikli olarak Anadolu'nun ve şarkın önemli şehirlerinden olan Erzurum ve Bayburt'un tarihsel, kültürel anlamda doğası, coğrafyası, insanı ve kültürel yaşantısıyla yerinde görerek, yaşayarak öğrencilerin bu kültürleri öğrenmesi olduğunu ifade eden Kocaman, "Bayburt halkının misafirperverliği bizi çok duygulandırdı" dedi.

Geziye idareci olarak katılan Kartal İmam Hatip Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni Nazlı Pınar Şimşek de çocuklar için sadece bilginin değil memleketlerini gezmenin de önemini göstermek istediklerini belirtti.

Erzurum'un Bayburt'a geldiklerini ifade eden Şimşek, "Çocuklar açıkçası kültürlerini, ülkelerini tanımıyor ancak bu gezide gördük ki çocuklarımız her şekilde ülkelerine sahip çıkıyor, memleketin her tarafını seviyor. Dolayısıyla biz de inşallah bundan sonraki gezilerimizi arttıracağız" diye konuştu.

Hürriyet İmam Hatip Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Şahadet Çalışkan ise bu geziye katıldığı ve Bayburt'a geldiği için soğuk hava nedeniyle ilk önce pişmanlık duyduğunu dile getirerek, "Soğuktan dolayı bin kere pişman oldum demiştim. O söze on bin kere pişman oldum. Bugün son günümüz, buradan ayrılacağız" ifadelerini kullandı.

Öğrenciler Erzurum gezisinin ardından geldikleri Bayburt'ta, Aydıntepe Yeraltı Şehri, Abdulvahap Gazi Türbesi, Bayburt Ulu Cami ve Bayburt Kalesi'ni gezdi. Grup, Bayburt Valisi Yusuf Odabaş ve Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş'i makamlarında ziyaret ettikten sonra kentten ayrıldı.