"Kop Şenleniyor" projesi tanıtıldı

"Kop Şenleniyor" projesi tanıtıldı
"Kop Şenleniyor" projesi tanıtıldı
- Bayburt'ta, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce KUDAKA'nın desteği ile yürütülecek "Kop Şenleniyor" projesinin tanıtımı yapıldı

BAYBURT (AA) - Bayburt'ta, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) desteği ile yürütülecek "Kop Şenleniyor" projesinin tanıtımı gerçekleştirildi.

Gençlik Merkezi Konferans Salonu'ndaki toplantıya Vali Yusuf Odabaş, İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cengiz Karakaşoğlu ile bazı kamu kurum müdürleri ile kayakçılar katıldı.

Odabaş, burada yaptığı konuşmada, tarihte çok önemli yeri bulunan Kop Dağı'nın eteğindeki kayak merkezinin de çok önemli bir merkez olduğunu söyledi.

Kop Dağı Kış Sporları ve Kayak Merkezi'nin altyapısı itibariyle son derece yetersiz olduğuna dikkat çeken Odabaş, "Bize düşen bunu yeterli hale getirmektir. Burada otel, bin 500 metrelik çok eski teleski ve artık hiçbir yerde kullanılmayan tesisimiz var. Fakat bu tür merkezler için bu tesisler artık yeterli değil. Size ve bizlere düşecek en büyük görev burada kayak merkezi olabilecek altyapıyı kısa sürede sağlayabilmektir" dedi.

Odabaş, Kayak Federasyonu Başkanı aracılığıyla merkezin durumunun ve burada bir yatırım başlaması yönündeki konunun Cumhurbaşkanı'na iletildiğini vurgulayarak, "Gençlik ve Spor Bakanımız da oradaydı. Büyük bir yatırımın gerektiği konumu ortaya çıktı. Kayak merkezlerinin son teknik düzeydeki yapıya uygun merkez haline gelebilmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın büyük bir yatırım kaynağını buraya aktarması lazım. Bu tür merkezlerin ancak Özel İdarelerin, bakanlığın ve bir takım kalkınma ajanslarının desteğiyle belli seviyeye gelmesi mümkün" diye konuştu.

Kayak merkezlerinin işleyebilmesi ve tercih edilebilmesi için gerekli şartların yerine getirilmesi gerektiğini anlatan Odabaş, şöyle devam etti:

"Eğer biz kayak merkezini bugünkü şartlara göre yapabilirsek bu merkez çalışır. Hükümetimizin ulaşıma, kara yollarına verdiği ağırlıkla Bayburt'un ulaşım sorununu, belki de havaalanı sorununu çözeceğiz. Bu çözüm süreci sonunda kayak merkezi, belki de diğer kayak merkezlerine alternatif olacaktır."

Karakaşoğlu ise konuşmasında, Bayburt'un geçmişten beri kayakçı yetiştirdiğini belirterek, "Sporcular ilimizi ve olimpiyatlarda ülkemizi temsil etmiştir. Lisanslı 464 sporcumuz var. Bunlardan 30'u da lisansını vize ettirdi" dedi.

Sporcuların çeşitli yarışmalara katıldığını dile getiren Karakaşoğlu, "Sporcularımız ilimizde ve dışarıda düzenlenen yarışmalarda çeşitli dereceler elde ettiler. En son 2014 Londra Olimpiyatları'nda ülkemizi, ilimizden yetişmiş Emre Şimşek temsil etti. Şimşek, Bayburt'un yetiştirdiği çok önemli değerlerden biri. Milli sporcu olarak yetişen ve şehrimizi uluslararası yarışmalarda temsil eden başka sporcularımız da var" ifadelerini kullandı. 

Karakaşoğlu, son yıllarda sporcu havuzunda azalmalar olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"İnşallah yapacağımız projelerle kayak sporunda Bayburt'un eski şaşaalı günlerine geri getireceğiz. Kop Şenleniyor projesi de bunlardan bir. Allah nasip ederse 60 gencimizi proje sayesinde Kop Dağı'na taşıyacağız ve kayak sporu ile tanışmalarını sağlayacağız. Buradan yetişen, altyapısı sağlam çocuklarımızla kayak sporuna hizmet edeceğiz."