MHP Bayburt İl Kongresi yapıldı

MHP Bayburt İl Kongresi yapıldı
MHP Bayburt İl Kongresi yapıldı
BAYBURT (AA) - MHP Bayburt İl Kongresi yapıldı. Mevcut başkan Suat Doğan'ın yeniden aday olmadığı 2 adaylı kongrede Süleyman Burç...

BAYBURT (AA) - MHP  Bayburt İl Kongresi yapıldı. Mevcut başkan Suat Doğan'ın yeniden aday olmadığı 2 adaylı kongrede Süleyman Burç başkanlığa seçildi.

Şair Zihni Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen kongreye MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, MHP Erzurum İl Başkanı Ahmet Anatepe, Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş, Aydıntepe Belediye Başkanı Haşim Şentürk, il başkan adayları Süleyman Burç, Cüneyt Keskin ile partililer katıldı.

Yeniçeri, kongrede yaptığı konuşmada, Türkiye'de "üç yaralı, hasarlı, arızalı siyasi organizasyonun" olduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi:

"Bunlardan bir tanesi bölücüler, bir tanesi ana muhalefet ve bir de iktidar partisi var. İktidar partisi de 13 senedir Türkiye'yi yönetiyor. Şimdi AKP ve CHP , birisi Türkiye Cumhuriyeti devletini içine sindirememiş, diğeri Osmanlı devletini içerisine sindirememiştir. Birisine Osmanlı'yı sevdiremiyoruz, diğerine Türkiye Cumhuriyeti'ni sevdiremiyoruz. Birisine 'Türküm' dedirtemiyoruz, diğerine 'Müslümanım' dedirtemiyoruz. Birisi devletin karşısında, diğeri milletin karşısında duruyor. Birisi Abdülhamit Han'a düşmanlık yapıyor, öbürü Mustafa Kemal Atatürk 'e düşmanlık yapıyor."

Politik duruş açısından aldıkları oy oranları ne olursa olsun bu yaklaşım tarzlarının ayırıcı ve ötekileştirici bir yaklaşım tarzı olduğunu öne süren Yeniçeri, "Buradan yüksek sesle ifade etmek istiyorum. Türk de bizim, Müslümanlık da bizim, devlet de bizim, millet de bizim. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de Osmanlı İmparatorluğu da bizim. Bunları birbirinden ayırarak, birini diğerine karşı konumlandırarak, onların üreteceği gerilimler, siyaset üretmek, her şeyden evvel siyaset değil hıyanettir" diye konuştu.

Hiçbir zaman olmayacak şeyleri söyleyen ya da yapılamayacak, yerine getirilemeyecek vaatler içerisinde olan bir siyaseti doğru bulmadıklarını vurgulayan Yeniçeri, şöyle devam etti:

"Biz bu millete rahatına kıymayı öğreteceğiz, bu millete terini silmeyi öğreteceğiz, uykusuz kalmayı öğreteceğiz. Bunun başka bir çaresi yoktur. Geliri olmayanın gider yapma hakkı yoktur. Tasarruf yapmayanın yatırım yapma hakkı yoktur. Olmayanı harcayanlar şerefinden taviz vermek zorunda kalırlar. Onun için herkesi terlemeye, herkesi üretmeye, herkesi bir şeyler meydana getirmeye, topluma, kendisine, ülkeye katkı yapmaya çağırmak durumunda ve konumundayız."

Yeniçeri, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin getirmiş olduğu bütün yasalarda seçim sonrasına ciddi bir hazırlık yaptığını savunarak, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Seçim sonrasında Öcalan'ı dışarı çıkarmak ve Güneydoğu'ya demokratik özerklik adı altında yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gibi bir projeyi devreye sokmaya çalışıyorlar. Bu projeye karşı ayağa kalkacak olan Bayburtlunun, ayağa kalkacak Gümüşhanelinin ve ayağa kalkacak Türk milletinin elini kolunu bağlamak için de yasa üzerine yasa getiriyorlar. Soruyorum 'Ey İçişleri Bakanı, ey Türkiye'nin iki şehri arasındaki yolu 26 gün PKK'nın güdümüne bırakan, egemenliğine veren İçişleri Bakanı sana soruyorum. Sen terörle mücadele etmiyorsun da sözüm ona terörle mücadele yasası niçin getiriyorsun? Demek ki terörle mücadele yasası terörle mücadele etmek için değil, teröre karşı çıkmak için sokaklara çıkacakları zapturapt altına almak için bunu getiriyorsun. Ama o bize sökmeyecektir. Biz bu toprakları bugün ki hükümetin zihniyetinden almadık. Bu topraklar kanla alındı, bu topraklar bedel verilerek alındı, bu topraklar bize miras toprağın altındaki şehitlerden kaldı. Biz bu toprakların pazarlığını ancak şehitlerimizle yapabiliriz, AKP bu toprağın pazarlığını yapamaz. Çünkü AKP zihniyeti bu topraklar kazanılırken başkaları ile birlikteydi. Onlar İslam Teali Cemiyeti'nin üyeleriydi, Kurtuluş Savaşı'na karşı çıkıyorlardı. Diğerleri Kürdistan Teali Cemiyeti'nin üyeleriydi ve dolayısıyla da zaten bölmek istiyorlardı. Öbür liberaller, liboşlar ve yumoşlar da zaten İngiliz Muhipler Cemiyeti'nin çocukları. Zaten bu ülkeyi onlar almadı ki onlar bu ülke üzerinde bir tasarrufu kendilerinde hak olarak görsünler."  

Toplam 600 delegeden 374'ünün katıldığı seçim sonucunda geçerli oyların 207'sini alan Süleyman Burç yeni il başkanı olurken diğer aday Cünety Keskin 166 oyda kaldı,  1 oy geçersiz sayıldı.