Milli Savunma Bakanı Yılmaz:

Milli Savunma Bakanı Yılmaz:
Milli Savunma Bakanı Yılmaz:
-"Herkes elini vicdanına koysun da tartsın. Bizden önce vatandaşımızın milli gelirini düşürenler mi bu ülkeyi daha iyi yönetti, yoksa 10 bin doların üzerine çıkaranlar mı bu ülkeyi daha iyi yönetti" - "Şimdi diyoruz ki Allah nasip ederse, gücünü gücümüze katarsa 2023'te bu semalarda milli muharip uçağımızı uçuracağız"

BAYBURT (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Herkes elini vicdanına koysun da tartsın. Bizden önce vatandaşımızın milli gelirini düşürenler mi bu ülkeyi daha iyi yönetti, yoksa 10 bin doların üzerine çıkaranlar mı bu ülkeyi daha iyi yönetti" dedi.

Bakan Yılmaz, Bayburt Valisi Yusuf Odabaş'ı ziyaretinin ardından esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek, sohbet etti. 

Sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla düzenlenen yemeğe de katılan Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, başlanılan noktanın iyi bilinmesi gerektiğini dile getirerek, "Başladığınız noktayı bilmezseniz, aldığınız mesafeyi ölçemezsiniz. Dolayısıyla biz 2002'de geldiğimizde eski Türkiye vardı" ifadelerini kullandı.

Eski Türkiye'den yeni Türkiye'ye giden yolda büyük mesafe kat ettiklerini vurgulayan Yılmaz, "Bazıları hangi mesafeler alındığını, ne yaptığımızı soruyor. Biz gerek demokratik alanda, gerekse ekonomik alanda çok büyük hizmetler yaptık. Biz hayatı normalleştirdik. Bunu çok net olarak söylüyorum. Türkiye'de 2002'de geldiğimizde milli gelir 230 milyar dolardı. 2014 sonu itibariyle milli gelir 800 milyar doların üzerine çıktı" diye konuştu.

Yılmaz, kişi başına milli geliri 3 bin 400 dolardan 10 bin dolara çıkardıklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Herkes elini vicdanına koysun da tartsın. Bizden önce vatandaşımızın milli gelirini düşürenler mi bu ülkeyi daha iyi yönetti, yoksa 10 bin doların üzerine çıkaranlar mı bu ülkeyi daha iyi yönetti. Arabanızda bir arıza olsa bu arızayı gidermek için kime götürürsünüz? Ustasını ararsınız. Arabasının arızası için ustasını arayan bir millet, Türkiye'nin geleceğini emanet edeceği yönetici kadroları için aynı hassasiyeti göstermez mi? Her şeyin kazası var ama vaktin kazası olmaz. Her şeyi telafi edebilmek mümkün ama kaybolan zamanı geri getirebilmek mümkün değil. Dolayısıyla bu seçimlerde oy kullanırken muhakkak ki yapılanları dikkate alarak, önümüzdeki dönemde evlatlarımız için nasıl bir Türkiye bırakacağız bunun için oy kullanacağız."

- "Dünyada en fazla yardım eden 3. ülkeyiz"

Herkesin elini vicdanına koyarak karar vermesi gerektiğini de vurgulayan Bakan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Elinizi vicdanınıza koyun ve karar verin. Hangi hükümet daha fazla hizmet ve yatırımlar yaptı. Bu millet her seçimde, AK Parti iktidarına her zaman destek verdi. Biz bunun için milletimize ne kadar teşekkür etsek azdır. İnşallah bu desteğiniz artarak devam edecektir. Neden? Çünkü biz çok şeyler yaptık. Eski Türkiye nedir dediğimizde, eski Türkiye borçlu Türkiye. Bakın yeni Türkiye'de IMF'ye demişiz ki 'Paraya ihtiyacın varsa, biz sana 5 milyar dolar borç para verebiliriz'. Eski Türkiye nedir diyenlere borçlu Türkiye, yeni Türkiye nedir diyenlere borç verme kapasitesine, seviyesine ulaşmış bir Türkiye demektir. Eski Türkiye yardım alan bir ülkeydi, şimdi ise dünyada en fazla yardım eden 3. ülkeyiz. Milli gelirine oranla dünyada en fazla yardım eden ülke ise Türkiye, eski Türkiye el açan yardım alan Türkiye'ydi. Şimdi ise hangi Türkiye daha iyi. Hangi Türkiye'nin vatandaşı olmaktan gurur duyarsınız."

Bakan Yılmaz, 2023 hedefleri olduğuna da dikkati çekerek, "Milli gelirimizi 2 trilyon dolar yapacağız. Kişi başına düşen geliri 25 bin dolar yapacağız. İhracatımızı 500 milyar dolar yapacağız. Yapar mıyız? Eğer bir olursak, beraber olursak, gücümüzü bölmezsek yaparız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

-  "Bir ve beraber olursak yapamayacağımız hiçbir şey yok"

Milli Savunma Bakanı olduğunu da hatırlatan Yılmaz, "Savunmayla ilgili bizden önce hiçbir şey yapılmamıştı ama bizim zamanımızda milli gemimizi, tankımızı yaptık. Piyade tüfeğimizi yaptık. Füzemizi yaptık. Eğitim uçağımızı yaptık. Kendi helikopterimizi yaptık. Şimdi diyoruz ki Allah nasip ederse, gücünü gücümüze katarsa 2023'te bu semalarda milli muharip uçağımızı uçuracağız. Yapar mıyız? Yaparız" şeklinde konuştu.

Bakan Yılmaz, herkesin eşit olduğunu vurgulayarak, "Bizim için 77 milyonun hiçbirisi, bir birinden üstün değil. Herkes anayasal eşitlik, anayasal vatandaşlık temelinde eşit. Dininde, dilinde, inancında hepsinde serbest. En büyük atılımlarımızdan birisi de demokrasi alanında yaptığımız atılımlardır. Bir ve beraber olursak yapamayacağımız hiçbir şey yok. Aşamayacağımız engel yok ama bunun için bir ve beraber olmamız gerekir" ifadesini kullandı.

Yemeğe ayrıca Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Belediye Başkan Vekili Kurban Atmaca, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Mehmet Nail Yiğit, AK Parti Milletvekili Bünyamin Özbek, AK Parti Milletvekili adayı Naci Ağbal ve çeşitli sivil toplum derneği başkan ve yöneticileri katıldı.