Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Bayburt'ta, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi hakkında verilen idam kararı protesto edildi

BAYBURT (AA) - Mısır 'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararının kaldırılması için Bayburt'ta eylem düzenlendi.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Bayburt Temsilciliği üyesi bir grup, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Türk Dünyası Parkı'nda bir araya geldi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan TÜGVA Bayburt Şube Başkanı Ali Vahit Atıcı, Mısır halkının meşru önder ve liderinin, göz göre göre darağacına gönderilmesine seyirci kalamayacaklarını söyledi.

Atıcı, Temmuz 2013'te Mısır'da emperyalist ve siyonist destekle faşist bir darbe gerçekleştirdiğini ileri sürerek, şunları söyledi:

"Halkın meşru iradesiyle yönetime gelen İhvan-ı Müslimin Hareketi ve Muhammed Mursi, faşist askerlerin cuntası tarafından yönetimden uzaklaştırılmıştır. Bu faşist darbeye karşı çıkan Müslüman Mısır halkı, Mısır'ın dört bir yanında meydanlara inerek tamamen sivil ve pasif direniş sergilemiş, Mısır halkına cunta güçleri tarafından ateş açılmak suretiyle binlerce insan katledilmiştir. Burada görüyoruz ki tüm İslam alemini katletmek için siyonist güçler darbe girişimlerinde bulunuyor."

Atıcı, Mursi'nin İslam alemi ile ülkesinin bağımsız ve güçlü olmasını istediğini, 'Hiçbir güç Mısır'ı kendi çıkarlarına göre yönlendiremez' dediğini belirtti. Atıcı, Mursi'nin güçlendirdiği ordunun katliamda bulunduğunu savundu.

Atıcı, Mursi'ye verilen kararın çekilmesini istediklerini ifade ederek, şöyle konuştu: 

"Siyonist güçlere buradan sesleniyorum, ne yaparsanız yapın, siz insanlıkla savaşmıyorsunuz. Siz Allah'ı düşman görüp siz Allah ile savaşıyorsunuz. Allah'tan başka galip yoktur. İnşallah Mursi ve arkadaşları özgürlüğüne kavuşacaktır. Biz bunu biliyoruz ve Mursi'ye elimizden gelen desteği hep beraber göstereceğiz. Başta Türkiye olmak üzere İslam aleminin tamamı, mezhep, parti ve cemaat farklılıklarını bir kenara bırakarak, bütün bir ümmet olarak mazlum ve mustazaf Mısırlı kardeşlerimizle dayanışma içinde olmalı."

Grup açıklamanın ardından dağıldı.