Mursi'ye 20 yıl hapis cezası verilmesi

Mursi'ye 20 yıl hapis cezası verilmesi
Mursi'ye 20 yıl hapis cezası verilmesi
BAYBURT (AA) - Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasını protesto...

BAYBURT (AA) - Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasını protesto etti.

Yeni Cami önünde  toplananlar adına konuşan AGD Şube Başkanı Faris Tütüneken, "Kardeş ülke Mısır'da ilk bağımsız ve serbest seçimle cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi ve arkadaşlarına karşı işletilen haksız süreç devam etmektedir. Verilen cezanın bir askeri cunta tarafından verildiği aşikardır" dedi.

Mısır'da Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu 14 teşkilat yöneticisine verilen idam cezalarının onandığını belirten Tütüneken, sözlerine şöyle devam etti:

"Rabia Operasyonları Birimi davasında 48 kişi ise müebbet hapisle cezalandırıldı. Bu kararları veren sözde mahkemelerin askeri cunta tarafından gerçekleştirilen darbenin emrinde olduğu aşikardır. Aynı askeri cunta 2 yıl önce 14 Ağustos 2013 Adeviyye Meydanı'nda üç bini aşkın sivili şehit etmekten kaçınmamıştır. Şimdi bu cuntanın emrindeki yargının Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler hakkında verdiği saçma sapan idam kararları bizi şaşırtmamıştır. Bu kişilerin tek suçu o gün seçilmiş hükümete karşı yapılan darbeyi protesto etmek için Adeviyye Meydanı'nda olmalarıdır. Bu idam kararları ve cezaların hiçbir şekilde insan hakları, özgürlükler ve adaletle bir ilgisi yoktur. İnsanların temel hak ve hürriyetlerinin ayaklar altına alındığı bir karardır. Yaşanan bu hukuk dışı süreçte Batı'nın sessiz kalması elbette ırkçı emperyalizmin izlediği stratejinin bir gereğidir.  Zaten aynı güçler darbe sürecine de destek vermişlerdir."

Yeni Cami İmam Hatibi Enis Aslan'ın Mısır'da şehit olanların ruhuna okuduğu duanın ardından grup dağıldı.