Ödüllü Baksı Müzesi 10. yılını kutlayacak

Ödüllü Baksı Müzesi 10. yılını kutlayacak
Ödüllü Baksı Müzesi 10. yılını kutlayacak
- Bayburt'un Bayraktar köyünde bulunan ve 2014 yılı Avrupa Konseyi Müze Ödülü kazanan Baksı Müzesi, 10. yılında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak

BAYBURT (AA) - Bayburt'un Bayraktar (Baksı) köyünde, 2014 yılı Avrupa Konseyi Müze Ödülü'nü Türkiye 'ye taşıyan Baksı Müzesi, 10. yılını çeşitli etkinliklerle kutlayacak.

Baksı Müzesi kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, kentteki bir otelde basın mensupları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelerek 2015 yılı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Koçan, temeli 2005'te atılan Baksı Müzesi'nin bu sene 10'uncu yılını kutlayacağını, yıl boyunca sanata artı değer katacak bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapacağını söyledi.

Koçan, Baksı Müzesi'ni diğer müzelerden farklı kılan özelliğinin, kendisine herhangi bir sınır koymaması olduğunu belirterek, "Sınır koymama meselesi dünya müzeciliği açısından son derece önemli bir mesele haline geldi" dedi.

Bu yıl sinema çalışması yapmayı planladıklarını ancak bunun çok yüksek bütçeli bir iş olması nedeniyle şimdilik ertelediklerini anlatan Koçan, "Bunun yerine 'Gri Zemin' dediğimiz sergiyi yapacağız. Bu sergide depomuzda ne kadar malzememiz varsa hepsini toplayıp yeni bir sergi oluşturuyoruz" diye konuştu.

Koçan, bu sene Baksı Müzesi'nde çok önemli bir uluslararası etkinlik yapılacağını ifade ederek, şunları söyledi:

"Biz Dünya Müzeciler Birliği için bir proje hazırladık gönderdik. Dünya Müzeciler Birliğince burada workshop yapılacak. Buna Avrupa ve Asya'nın bütün müzeleri katılmak istiyor. Bu workshop turizm anlamında Bayburt ve bölge açısından olağanüstü bir çalışma olacak. Bu, bölge açısından son derece önemlidir. Bu insanları burada etkilemeyi başarırsak uluslararası ortamda son derece olumlu sonuçlar alabiliriz."

Dünyadaki en önemli müzelerin iletişimini sağlayan Communicating the Museum (CTM) adlı şirketin Kültür ve Turizm Bakanlığıyla bir konferans gerçekleştireceğini kaydeden Koçan, "CTM Baksı Müzesi'ne, bu konferansı birlikte yapmak için partnerlik önerdi. Dünyanın en önemli müzeleri 9-12 Eylül 2015'te Baksı Müzesi'ne gelecek. Bu da bizim uluslararası etkinliklerimiz açısından son derece önemli" ifadesini kullandı.

Koçan, Baksı Müzesi'nin 2015 yılı başında çeşitli yayınlar da yaptığını belirterek, "Bunlardan biri 'Miro'ya Açılan Heykelli Yol' kataloğu. Bu tür katalogları hem Türkçe hem de İngilizce olarak yayımlıyoruz. İkincisi Kültür Turizminin Bölgesel Kalkınmadaki Rolü, üçüncü yayınımız ise Somut Olmayan Kültürel Miras oldu" diyerek sözlerini tamamladı.