Ödüllü müze yeni sezona hazırlanıyor

Ödüllü müze yeni sezona hazırlanıyor
Ödüllü müze yeni sezona hazırlanıyor
- Akademisyen ve ressam Hüsamettin Koçan tarafından Baksı köyünde kurulan ve 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü'ne layık görülen Baksı Müzesi, yeni turizm sezonunda farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak - Hüsamettin Koçan: "Köyden apartman katına giden kadınlarımızı dışarı çıkaracağız, üretime katacağız. Eğer biz onların yaptıklarını çağdaş tasarımcılarla tasarlarsak, dünya pazarına sunarsak, doğrusunu isterseniz çok büyük ekonomik girdi sağlanabilir"

BAYBURT (AA) - Bayburt kent merkezine 45 kilometre mesafedeki Bayraktar (Baksı) köyünde 2010 yılında kurulan, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarını aynı çatı altında barındıran Baksı Müzesi, yeni turizm sezonuna hazırlanıyor.

Baksı Müzesi ve Baksı Kültür Sanat Vakfı Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Baksı Kültür Sanat Vakfı'nın bu sene 10'uncu kuruluş yıl dönümünü kutladığını belirtti.

Dünya  Müzecilik Kongresi'nin 23-26 Temmuz'da Baksı Müzesi'nde yapılacağını dile getiren Koçan, kongrenin "Müzelerin Bulundukları Bölgelere Sosyol Kültürel ve Ekonomik Katkıları" üst başlığıyla düzenleneceğini söyledi.

Kongreye yurtdışından, özellikle Avrupa 'dan 22 müzeci ve Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) temsilcisinin katılacağını ifade eden Koçan, "Bu şu demektir; özellikle Avrupa ve Asya müzeleri ve müzeciler örgütleri Bayburt ve Baksı'yı ziyaret edecekler. Bu, bizim açımızdan son derece önemli. Hem uluslararası etkinlik olması hem de uluslararası bakış açısıyla buradaki projeleri yeniden değerlendirmek açısından son derece önemli bir etkinlik" dedi.

Koçan, kongrenin Türkiye 'de ilk kez gerçekleştirileceğine işaret ederek, "Bunun nedeni de 2014 yılında aldığımız Avrupa Konseyi Müze Ödülü nedeniyle Baksı'nın yarattığı popülarite" ifadesini kullandı.

Baksı Kültür Sanat Vakfı'nın 10'uncu kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yeni bir sergi açılacağını da kaydeden Koçan, şunları söyledi:

"Alman küratör arkadaşımız bu sene '10' üst başlıklı sergi düzenliyor. Yani bizim müzemizdeki geleneksel ürünlerle güncel olanları aynı mekanda sergiliyor. Bir Bayburt kilimiyle günümüzün en önemli sanatçılarından birisinin işi yan yana sergilenecek. Öyle bir ilişki oluşturuyor. Bu bizim açımızdan son derece heyecanlı. Ağustos ayında bu sergiyi büyük konserler ve diğer etkinlikler eşliğinde açacağız."

- Kadın İstihdam Merkezi

Koçan, bu senenin diğer önemli etkinliğinin de Kadın İstihdam Merkezi'nin kurulması olacağına dikkati çekerek, "Kaleardı Mahallesi'nde bin 150 metrekarelik alanımız var. Şu günlerde onun projesi çiziliyor. Proje biraz Bayburt Kalesi'ne karşı. Masif, Bayburt taşından yapılacak. Kalenin çinilerine göndermeleri olan, içe kapalı, dış duvarlardan değil ortasından ışık alan, biraz da kufi etkisi yapan bir yüzey oluşturacağız. Böylece kaleyi de selamlamış olacağız" diye konuştu.

Kadın İstihdam Merkezinin bir bölümünde doğal boya merkezi kuracaklarını anlatan Koçan, "Orada iplikler boyanacak, doğal boya üretilecek, bunları belki kozmetik sanayisine de vereceğiz. Doğal boyanın pazarı çok geniş. Merkezin bir katında gösteri salonu yapacağız. Ehram, kilim gibi dokuma atölyeleri olacak orada. Bir büyük kütüphanesi olacak. Bir de kente gelen konuklarımızın kalabilecekleri birkaç oda koyacağız" dedi.

Koçan, merkezde sadece kadınların çalışacağını belirterek, "Bayburt'ta köyden kente gitmiş kadınlarımız var, onlar çok çalışkanlar. Onları üretime katmak istiyoruz. Yani köyden apartman katına giden kadınlarımızı dışarı çıkaracağız, üretime katacağız. Eğer biz onların yaptıklarını çağdaş tasarımcılarla tasarlarsak, dünya pazarına sunarsak, doğrusunu isterseniz çok büyük ekonomik girdi sağlanabilir" ifadesini kullandı.

Dünyada yeni bir trend olduğunu dile getiren Koçan, "Çok pahalı bir trend. Doğal boya, doğal malzeme ve el yapımı ürün. Bizim üçünü de yapma şansımız var. Onları yapabilirsek, müzemizin popülaritesi sayesinde uluslararası pazarlamayı gerçekleştiririz" diye konuştu.

Koçan, bu yıl Baksı Müzesi'ne kültür turizmi açısından çok müracaat olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydett:

"Buraya gelenlere daha otantik bir folklor sunmak istiyoruz. Ona göre tasarımlar sunmak istiyoruz. Onun için Türkiye'nin en önemli 10 tasarımcısı, Baksı için küçük obje tasarlıyor. Dünya Müzeciler Kongresi sırasında muhtemelen o küçük objeleri pazarlama girişimlerimiz olacak. Böylece Baksı'nın yerel çıkışlı tasarımları, Avrupa ve Asya'nın bütün müzelerindeki dükkanlarında satışa sunulmuş olacak. Yani bir anda buradaki üretim Asyalaşacak ve Avrupalılaşacak. Oradan da başka kıtalara atlayabilir."