TANAP Genel Müdürü Düzyol'a "Bayburt'a Hizmet Ödülü" verildi

TANAP Genel Müdürü Düzyol'a "Bayburt'a Hizmet Ödülü" verildi
TANAP Genel Müdürü Düzyol'a "Bayburt'a Hizmet Ödülü" verildi
- Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Genel Müdürü Saltuk Düzyol'a, Bayburt Bilim Eğitim ve Kültür Derneğince ödül verildi

BAYBURT (AA) - Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol'a, Bayburt'a Hizmet Ödülü verildi.

Bayburt Bilim Eğitim ve Kültür Derneği (BEKDER) tarafından verilen "BEKDER 6. Onur Ödülleri" Şair Zihni Kültür Kültür Merkezi'ndeki törenle sahiplerini buldu.

Törene, Bayburt Valisi Yusuf Odabaş,  AK Parti Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, Belediye Başkanı Mete Memiş, SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, BEKDER Başkanı Mete Emir, bazı daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile davetliler katıldı.

BEKDER Başkanı Emir, yaptığı konuşmada, bir şehrin gelişmesini sadece kamu organları ve siyaset erkinin yerine getirmediğini belirterek, "Bir kentin gelişiminde en önemli motiflerden biri de sivil toplum kuruluşlarıdır" dedi.

Törende, TANAP Boru Hattı Projesi'nde istihdam edilmek üzere Bayburt'ta açılan 300 kişilik argon kaynakçılığı kursu nedeniyle "Bayburt'a Hizmet Ödülü"ne layık görülen TANAP Genel Müdürü Saytuk Düzyol ödülünü Vali Odabaş'tan aldı.

Bayburt'ta bu anlamlı ödüle layık görülmekten mutluluk ve gurur duyduğunu dile getiren Düzyol, "TANAP bir mega proje. Türkiye Azerbaycan kardeşliğinin Anadolu'ya atılan imzası. 20 ilde, 67 ilçe ve 600 köyden geçeceğiz bu boru hattı projesi kapsamında. Türkiye'nin ve Avrupa'nın enerji arz güvenliğine ve çeşitliliğine büyük katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu mega projede tabii ki her şeyden önce insanımıza güzel şeyler vermek istiyoruz. Bayburt'ta destek olmaya çalıştığımız bu program aslında bunun bir sonucu. Her zaman söylüyorum bu ülkede en iyi yatırım insana yapılan yatırımdır. İnşallah bu gençlerimiz ileride önce projemize daha sonra Türiye'nin diğer mega projelerine büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.

Ödül töreninin ardından Bayburt'un geleneksel el dokuması ehram ürünlerinden oluşan sergi açılışı yapıldı.

Açılışta konuşan AK Parti Bayburt Milletvekili adayı Naci Ağbal, SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz'a Anadolu Ajansı aracılığı ile bir teşekkürünü iletmet istediğini söyleyerek, "1915-1918 yılları arasında bu bölgede, Anadolu'da gerçekleştirilen Ermeni mezalimini konu alan uzun metrajlı bir film çalışmaları var. Ben müsteşar olarak görev yaparken kendileri beni ziyaret ettiklerinde bu projelerinden bahsetmişlerdi. Ben de bu projenin gerçetleştirilmesi noktasında Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacağımı, bu filmin hakikaten tarihimiz açısından son derece önemli olduğunu kendilerine ifade etmiştim" dedi.

Ağbal, projenin çok önemli bir aşamaya geldiğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem finansmanı hem de senaryosu açısından çok önemli çalışmalar yapılmış. Gerçekten 1915-1918 arasında bu coğrafyada Ermeniler tarafından Türk vatandaşlarına karşı yapılan zalimane davranışları, katliamları konu alan bu film bizim açımızdan tarihimizi, bu topraklarda yapılan ihanetleri anımsamamız için son derece önemli. Türk milletini Allah bir daha bu tür mezalimlerle karşı karşıya koymasın. Bugün yine birileri soykırımdan bahsederken önce aynaya bakmalarını istiyoruz. Çünkü Türk milleti asla ve asla insanlak suçu işleyecek bir millet olmamıştır. Tarihinin hiç bir döneminde insanlığa karşı suç işlememiştir. O türden suçları işleyen milletleri, emperyalizmi gerçekleştiren milletleri bugün dünyanın bir çok bölgesinde görüyoruz."

SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz ise bu topraklarda Türklere karşı işlenmiş Ermeni mezalimini konu alan filmi, Nisan 2016'ya yetiştirmek için çalıştıklarını kaydetti.