TANAP'ın argon kaynakçıları Bayburt'ta yetiştiriliyor

TANAP'ın argon kaynakçıları Bayburt'ta yetiştiriliyor
TANAP'ın argon kaynakçıları Bayburt'ta yetiştiriliyor
- Azerbaycan'daki Şahdeniz sahasından çıkarılacak doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nda istihdam edilecek argon kaynakçılarının eğitimine Bayburt'ta başlandı - İŞKUR İl Müdürü Akdeniz: "Argon kaynakçılığı Türkiye'de nadir bulunan mesleklerden. Kursu başarıyla bitirenler doğalgaz boru hatlarında çalıştırılacak" - Bayburt TSO Başkanı Yumak: "Bu kursiyerlerimizin, tam yeterli personel haline geldiklerinde 5-6 bin avro gibi rakamlarla dünya çapında istihdam edilebileceklerini söyleyebiliriz"

BAYBURT (AA) - ABDULKADİR NİŞANCI - Azerbaycan'daki Şahdeniz sahasından çıkarılacak doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa 'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nda (TANAP) istihdam edilecek argon kaynakçılarının yetiştirilmesi için Bayburt'ta kurs açıldı.

İŞKUR İl Müdürü Ömer Akdeniz, AA muhabirine, argon kaynakçılığı kursunu, Bayburt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile TANAP arasında yapılan işbirliği kapsamında açtıklarını belirtti.

Kursun, Güney Gaz Koridoru'nda ve TANAP ayağında çok büyük rol üstlenen SOCAR'ın Bayburtlu olan Türkiye Başkanı Kenan Yavuz'un talebi üzerine Bayburt'ta açıldığını dile getiren Akdeniz, kurs yönetiminin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile İŞKUR olmasına karar verdiklerini söyledi.

Argon kaynakçılığının, Türkiye'de nadir bulunan mesleklerden olduğunu, kursu başarıyla bitirenlerin doğalgaz boru hatlarında çalıştırılacağını anlatan Akdeniz, "Kursiyerlerimizin kurs süresince günlük 25 lira harçlıkları, genel sağlık sigortaları, kazası ve meslek hastalıkları sigortaları kurumumuzca karşılanmaktadır" dedi.

Bayburt TSO Başkanı İbrahim Yumak ise TANAP projesinde çalıştırılacak kursiyerlerin, Bayburt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki atölyede eğitime başladığını ifade ederek, "İlk etapta 20 kişiyle eğitime başladık. Aslında daha fazla kişiye kurs verebilecek kadar araç gereç sahibiyiz fakat fiziki mekan konusunda sıkıntımız var. İnşallah eğitim-öğretim yılı bittiğinde okulun diğer atölyelerini de kullanmak suretiyle bu sayıyı 60'a çıkararak daha fazla kişiye aynı anda kurs vereceğiz" diye konuştu.

- "Argon kaynakçılığı yeni çağın önemli mesleklerinden"

Argon kaynakçılığının yeni çağın önemli mesleklerinden biri olduğuna işaret eden Yumak, "Bu hatta istihdam edilmek üzere Bayburt'ta 300 kişiyi eğitmek istiyoruz. Bunun en güzel taraflarından biri de dünyada bu tip boru hatları yapılacak. Burada yetiştireceğimiz elamanlar, sadece Türkiye'de değil, dünyanın dört bir yanında bu mesleklerinden dolayı fevkalade avantajlı bir iş imkanına kavuşacak" ifadesini kullandı.

Bu meslek grubunda çalışacak kişilerin, Türkiye ortalamasının üzerinde maaşla rahatlıkla iş bulabileceklerine dikkati çeken Yumak, "Bu kursiyerlerimizin, tam yeterli personel haline geldiklerinde 5-6 bin avro gibi rakamlarla dünya çapında istihdam edilebileceklerini söyleyebiliriz" dedi.

Yumak, TSO olarak Bayburt adına kazanım elde edebilecekleri her çalışmayı destekleyeceklerini, insanların önünün açılması, gençlerin meslek sahibi olabilmesi adına çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Argon kaynakçılığı kursuna katılan 6 çocuk babası Zekeriya Baştürk, merkeze bağlı Çiğdemtepe köyünde ikamet ettiğini belirterek, "Bu projeden önce işsizdim. İŞKUR'a müracaat ederek argon kaynakçılığı kursuna başladım. Bu kursu başarıyla bitirebilirsem TANAP boru hattında çalışmaya başlayacağım. Vesile olan herkese teşekkür ediyorum, çok mutluyum" diye konuştu.