Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, Bayburt'ta protesto edildi

BAYBURT (AA) - Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi Bayburt'ta protesto edildi.

Saat Kule Meydanı'nda, "Kadına şiddeti lanetliyoruz", "Tecavüze sessiz kalma", "Kadına özgürlük" yazılı pankartlarla bir araya gelen 4 kadına, çevredeki bazı vatandaşlar da destek verdi.

Çeşitli sloganlar atarak cinayeti protesto eden kadınlar adına açıklama yapan Ece Goncagül Sağıroğlu, Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'a karşı acımasız ve ahlaksızca işlenen cinayeti lanetlediklerini belirterek, olayın sorumlularının en ağır cezayı alacaklarına olan inançlarını koruduklarını söyledi.

Suçlarını itiraf eden katillerin hak ettikleri cezayı alana kadar peşlerinde olacaklarını dile getiren Sağıroğlu, "Şunu unutmasınlar ki kadınlar bu ülkede kadın cinayetlerini durdurmak için yalnızca protesto etmiyor, mücadele ediyor, meclise gidiyor, çözüm de öneriyor. Devlet yetkililerine düşen görev, çözüm önerilerimizi hayata geçirmek için biran önce harekete geçmeleridir" diye konuştu.

Grupta yer alan lise öğrencisi Edasu Koçyiğit ise çevrede, kendilerine güldüğünü iddia ettikleri kişilere tepki göstererek, " Bugün Özgecan, yarın hangimiz? Yarın hangimiz adice tecavüz edilip bir kenarda öldürülecek? Anneme mi, ablama mı, kardeşime mi, hangimize? Karşımızda duranlar, bizi kınıyorsunuz. Kızınız yok mu, anneniz, kardeşiniz, bacınız yok mu" ifadesini kullandı.

Gruptakiler, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.