Yüksekokul için belediye binasını hibe ettiler

Yüksekokul için belediye binasını hibe ettiler
Yüksekokul için belediye binasını hibe ettiler
- Bayburt'un iki ilçesinden biri olan Demirözü'nde, meslek yüksekokulu açılması için 22 yıllık belediye binası boşaltılarak meclis kararıyla Bayburt Üniversitesine hibe edildi - Demirözü Belediye Başkanı Ersen: - "Belediye hizmetlerinin aksama ihtimali yoktu ama yüksekokul gelmesi için bir binaya ihtiyaç vardı. Biz de küçük bir belediye olmamıza rağmen büyük fedakarlıkta bulunup binamızı hibe ettik"

BAYBURT (AA) - ABDULKADİR NİŞANCI - Bayburt'un Demirözü ilçesinde Bayburt Üniversitesine bağlı meslek yüksekokulu açılması için 22 yıllık belediye binası üniversiteye tahsis edildi.

Demirözü Belediye Başkanı Selami Ersen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayburt'un iki ilçesinden biri olan Demirözü'nde, Bayburt Üniversitesine bağlı meslek yüksekokulu kurulmasını talep ettiklerini söyledi.

Bu konuda her ortamda, her yetkiliden istekte bulunduklarını anlatan Ersen, "Bu talebimizi Başbakan'a kadar iletmeye çalıştık. AK Parti Bayburt Milletvekilimiz sağ olsun, YÖK Başkanımız Yekta Saraç'ı ilçemize kadar getirdi" dedi.

Ersen, YÖK Başkanı Saraç'ın, mayıs ayında Bayburt'a gelerek Demirözü ve Aydıntepe ilçelerinde incelemelerde bulunduğunu belirterek, "Kendisine belediye binasını boşaltarak yüksekokul için verme teklifinde bulunduk. Binamız 2 katlı, 2 bin 600 metrekare kapalı alan var. Biz bu binayı, belediye hizmet binası, misafirhane ve düğün salonu olarak kullanıyorduk" ifadesini kullandı.

İlçede yüksekokul açılması adına fedakarlık yapılması gerektiğini dile getiren Ersen, "Biz de belediye olarak, belediye personeli, belediye başkanı olarak binamızı meclis kararıyla devrettik. Yüksekokul açılması amacıyla tahsisimizi yaptık. Bayburt Üniversitesine gidip talebimizi sunduk. YÖK'ün ilçemizde meslek yüksekokulu açma kararının ardından belediye binamızı boşalttık" diye konuştu.

Ersen, belediyeyi geçici olarak bir okul binasına taşıdıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Sayın valimiz ve kaymakamımıza teşekkür ederiz, onlar da fedakar davranarak okulu bize tahsis ettiler. Burası olmasaydı binamızı yine de boşaltacaktık. Her kurumu bir odada, farklı farklı binalara sığdırıcaktık. Gerektiğinde vatandaşın yanına giderek hizmetimizi yine sunacaktık. Belediye hizmetlerinin aksama ihtimali yoktu ama yüksekokul gelmesi için bir binaya ihtiyaç vardı. Biz de küçük bir belediye olmamıza rağmen büyük fedakarlıkta bulunup binamızı hibe ettik."

Ersen, 3 bin 962 nüfusa sahip Demirözü'nün temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu kaydederek, "Tabii ki her şey tarımla, hayvancılıkla olmuyor. Buna alternatif alanlar lazımdı" dedi.