1 Aralık Dünya AIDS Günü

1 Aralık Dünya AIDS Günü
1 Aralık Dünya AIDS Günü
BİLECİK (AA) - Bilecik Halk Sağlığı Müdürü Ömer Balcı, HIV'in tek başına yaşamını idame edemeyen, konak ihtiyacı olan bir virüs olduğunu...

BİLECİK (AA) - Bilecik Halk Sağlığı Müdürü Ömer Balcı, HIV'in tek başına yaşamını idame edemeyen, konak ihtiyacı olan bir virüs olduğunu bildirdi.

Balcı, yaptığı yazılı açıklamada, HIV virüsünün, bağışıklık sisteminin içine yerleşerek, bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüs olduğunu belirterek, HIV'in girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini, etkileyip yok ettiğini ifade etti.      

Direnci azalan vücutta, HIV'in etkisinin yanı sıra, çeşitli mikropların da hastalıklara neden olabileceğini bildiren Balcı, şunları kaydetti:

"AIDS virüsü vücuda girdikten sonra kişi taşıyıcı olur ve virüsü başkalarına bulaştırabilir. Laboratuvar testleri ile yaklaşık 12 hafta sonra tespit edilebilir. Bir sağlık şikayetiniz olmasa bile taşıyıcı olabileceğinizi unutmayınız. HIV bulaşıcılığının üst düzeyde olan bir virüs olmamasına rağmen, mutlaka korunulması gereken bir virüstür. HIV tek başına yaşamını idame edemeyen bu nedenle mutlaka konak ihtiyacı olan bir virüstür. Standart sterilizasyon uygulamaları virüse karşı korunmada yeterlidir. Virüsün bulaşma yolu temelde vücut sıvıları ile olmaktadır, bu nedenle kan, meni gibi virüsün daha yoğun olduğu vücut sıvılarının virüsün iletiminde yeri büyüktür."