1 Aralık Dünya AIDS günü

1 Aralık Dünya AIDS günü
1 Aralık Dünya AIDS günü
BİLECİK (AA) - Gölpazarı ilçesinde, Sağlık Grup Başkanlığı tarafından "AIDS'le ilgili ön yargılarınızdan kurtulun" sloganı ile Meslek Yüksek...

BİLECİK (AA) - Gölpazarı ilçesinde, Sağlık Grup Başkanlığı tarafından "AIDS'le ilgili ön yargılarınızdan kurtulun" sloganı ile Meslek Yüksek Okulu'nda stant açıldı.

Gölpazarı Sağlık Grup Başkanı Aile Hekimi Uzm. Dr. Sinem Aslan Karaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AIDS'ın bulaşıcı bir virüs hastalığı olduğunu söyledi.

HIV virüsünün, girdiği vücudun mikroplara karşı  koyma yeteneği, bağımlılık sistemini yok eden bulaşıcı bir hastalık olduğunu anlatan Karaoğlu, "Bulaşıcı yolu, vücut sıvıları ile olmaktadır. Yani öpüşmek, tokalaşmak, ortak duş, banyo alanları ve tuvaletleri kullanmak ile bulaşmaz. Korunmasız cinsel ilişki, kan ve kan ürünleri ve anneden bebeğe geçiş ile bulaşır. AIDS gününün amacı, sadece toplumu AIDS konusunda bilinçlendirmek değil, AIDS hastaları ile bir arada yaşanabileceğini göstermektir" dedi.

Karaoğlu, öğrencilere, AIDS hakkında bilinçlendirmek ve ön yargılarını yıkmak amaçlı, renkli boyalarla AIDS hastalığının simgesi olan el izlerini alıp dikkatlerini çekmeye hedeflediklerini bildirdi.