1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
- MHP Bilecik Milletvekili Şeker: "Bu anlamlı gün, emeğin bayramıdır. Asla teröristlerin, bölücülüğün, karanlık ve kirli odakların, kavgadan ve çatışmadan nemalananların günü değildir"

BİLECİK (AA) - MHP  Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Şeker, mesajında, emeğiyle ve alın teriyle geçimini sağlayan, helal kazancını sosyal ve ekonomik zorluklarla mücadele ederek kazanan işçilerin, bu güzel ve anlamlı günlerini gönülden kutladığını ifade etti.

İşçilerin, bugünün şartlarında sadece hak arayışı içinde değil, can kaygısı içinde çalıştığını belirten Şeker, şunları kaydetti:

"Bugün ülkemizde, bilhassa madenlerde ve inşaatlarda can veren yüzlerce işçimiz, milletimizi yasa boğmuştur. Soma'da ve Karaman'da yaşanan felaketler unutulmamıştır. Emek kutsaldır. Hak kutsaldır. Karşılıksız ve duyarsız kalınamaz. Bugün, karın tokluğuna çalışan milyonlar, kadrosuz ve taşeron olarak çalıştırılan kardeşlerimiz, 'çalışan' statüsünde hak arayışı içinde olan insanlarımız vardır. Taşeronlaşma zulmü artık bitmelidir. 'Geçici işçi' ya da 'çalışan' statüsü kadroya dönüşmeli, mağduriyeti giderilmelidir, sesi mutlaka duyulmalıdır. Birikmiş sorunlar, kararlı, kapsamlı ve kalıcı çözümler beklemektedir. Bugün ilimizde ve ilçelerimizde, seramik sektöründe üretim yapmakta olan büyük firmalarımız ve buralarda çalışan yüzlerce kardeşimiz var. Başta 'silikozis' olmak üzere, çeşitli meslek hastalıklarına maruz kalan işçi kardeşlerimizle ilgili olarak duyarlı olunmalı, yasal düzenlemeler yapılmalı, kararlar alınmalı, yöremizde artan hastalıklar konusunda araştırmalar yapılıp, hastanelerde 'meslek hastalıkları birimi' açılmalı, sosyal, sağlık ve ekonomik haklarını koruyan yaptırımlar uygulanmalıdır. İşçinin sağlığı ve hakları çocuk oyuncağı değildir. Tüm yetkililer duyarlı olmalıdır. Bu anlamlı gün, emeğin ve işçinin bayramıdır. Asla teröristlerin, bölücülüğün, karanlık ve kirli odakların, kavgadan ve çatışmadan nemalananların günü değildir."